Ocena brak

Dąb bezszypułkowy

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Drzewo o bardzo grubym pniu z korowiną spękaną i o rozłożystej koronie, osiągającej w starszym wieku imponujące rozmiary. Liście są skórzaste, intensywnie zielone, z krótkim ogonkiem, blaszką klinowatą u nasady, zatokowo wrębną. Dęby należą do roślin jednopiennych. Kwiaty męskie są zebrane w kotki, kwiaty żeńskie - w skąpokwiatowe grona na bardzo krótkiej szypułce lub siedzące. Zapylenia dokonuje wiatr. Owocem jest orzeszek, żołądź, osadzony w płytkiej miseczce. Dąb bezszypułkowy tworzy duże dąbrowy na nizinach, w górach jest rzadki.

W celach leczniczych zbiera się korę i żołędzie, czasem takie liście i galasy (Cortex, Glandes, Folium, Gallae Quercus). Zbiera się zupełnie dojrzale żołędzie, gdy same wypadają z miseczki. Suszy się je całkowicie, uwalnia z łupiny i następnie praży, wskutek czego skrobia przekształca się w dekstryny, a gorzkie garbniki znikają. Takie żołędzie są produktem dietetycznym w przypadku silnych biegunek i zapalenia węzłów chłonnych. Po zmieleniu otrzymuje się "kawę żołędziową", a po dodaniu kakao i cukru - "kakao żołędziowe".

Napoje te skutecznie zahamowują biegunkę i wzmacniają organizm. Świeże liście dębu goją rany trudno zabliźniające się. Galasy (dębianka) - wyrośle patologiczne, spowodowane nakłuciem tkanek przez owady z rodziny galasówkowatych, są surowcem do wyrobu czystej taniny, szeroko stosowanej w praktyce terapeutycznej do hamowania krwawień z nosa lub ran, płukania gardła oraz do wyrobu maści i in.

Okres kwitnienia:

V

Zbiór kory:

III-IV

Zbiór żołędzi:

X-XI

Zbiór liści:

VI-VII

Podobne prace

Do góry