Ocena brak

Czyszczenie roślin

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Kurz zbiera się na wszystkich przedmiotach w domu, także na kwiatach.Zapewnisz im jednak czystość, poświęcając na to tylko chwilę raz na kilka tygodni.

Rośliny doniczkowe rozwijają się bujnie i zdrowo, jeżli ich liście są utrzymywane w czystości. Transport substancji odżywczych nie ulega wtedy zakłóceniu. Rośliny mogą się rozwijać dzięki procesowi zwamemu fotosyntezą, podczas którego produkowane są cukry, a z nich - skrobie. Komórki roślinnne przekształcają je w energię, dzięki czemu mogą się rozmnażać. Chlorofil (zielony pigment znajdujcący się w roślinach) jest uaktywniany przez energię słoneczną, którą absorbuje. Reaguje on z wodą, rozkładając ją na tlen i wodór.

Proces syntezy produktów odżywczych finalizuje się, kiedy wodór łączy się z dwutlenkiem węgla. Ten z kolei roślina pochłania poprzez liczne aparaty szparkowe, znajdujące się na jej powierzchni (jest ich najwięcej na spodzie liści). Jeśli pory na liściach są zablokowane przez kurz i brud, pochłanianie swiatła oraz dwutlenku węgla przez roślinę jest ograniczone, a jej wzrost zahamowany.Przy wyborze sposobu mycia rośliny należy kierować się regułami jej podlewania, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli roślina nie znosi nadmiaru wilgoci, należy unikać zanurzania jej w wodzie czy też polewania prysznicem, chyba że można przy tym uchronić kompost przed zamoczeniem. Wiadomo, że kwiatostany roślin są bardziej delikatne niż ich liście. Dlatego też sposób czyszczenia powinien być zupełnie inny w trakcie kwitnienia roślin i po jego zakończeniu. Metodę czyszczenia roślin trzeba więc także dopasować do ich okresu rozwojowego.  

Zanurzanie roślin

Metoda ta najlepiej nadaje się do czyszczenia mniejszych roślin doniczkowych, np.: peperomii kędzierzawej (Peperomia caperata) czy tolmiei (Tolmiea menziesii), których pokryte włoskami liście łatwo zatrzymują kurz. Roślin tego typu nie powinno się myć za pomocą rozpylacza, gdyż są one zbyt delikatne. Doniczkę uchwycić mocno, ściskając łodyżkę pomiędzy palcami i jednocześnie przytrzymać dłonią ziemię. Następnie rośliny należy obrócić korzeniami do góry, zanurzyć we wcześniej przygotowanym wiadrze z letnią wodą i delikatnie nią zamieszać. Usunięte wtedy zostaną kurz i nieżywe insekty, a roślina nabierze świeżego blasku. Gdy jest bardzo brudna, do wody należy dodać odrobinę mydła (nie detergentu). Po umyciu trzeba ją koniecznie wypłukać w letniej wodzie.

Delikatne szczotkowanie

Kaktusy, sukulenty oraz rośliny mające włochate liście, jak np.: fiołek afrykański (Saintpaulia hybrydis), mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu podczas mycia gąbką albo szmatką. Można je wyczyścić, usuwając delikatnie kurz szczoteczką wykonaną z miękkiego włosia lub pędzelkiem do malowania. 

Przecieranie szmatką

Liście dużych roślin, np.: monstery dziurawej (Monstera deliciosa), powinny być delikatnie przecierane wilgotną szmatką. Podczas tej czynności przytrzymuj liście dłonią od spodu.

Liście roślinbędą lśniły,jeśli użyjemyśrodków znanychfirm.Środki w płynie,naniesione naliście zapomocą wacika,wysychają,pozostawiająccienką, połyskliwąwarstwę.

Spryskiwanie

Rośliny o drobnych i delikatnych listkach, np. adiantum klinowate (Adiantum cuneatum), powinny być czyszczone przez spryskiwanie. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawić na listkach kropelek wody. 

Błyszczące liście

Obecnie łatwo dostępne są specjalne środki służące do nabłyszczania liści roślin doniczkowych. Można je kupić w rozpylaczach lub w buteleczkach. Do roślin o błyszczących liściach, jak: monstera dziurawa (Monstera deliciosa), fikus (Ficus elastica) czy filodendrony, stosować środki w rozpylaczu. Nie należy jednak pokrywać nabłyszczaczem tych liści, które są pod bezpośrednim wpływem działania promieni słonecznych. Środki do nabłyszczania nie są dla roślin ani szkodliwe, ani pożyteczne. Nie należy jednak nabłyszczać liści wszystkich roślin w mieszkaniu, gdyż o atrakcyjności liściastych roślin doniczkowych stanowią ich naturalne barwy i faktura liści. 

Insektycydy

Niektóre spośród lepszych jakościowo środków nabłyszczających zawierają insektycydy. Nabywając środki tego typu, należy to koniecznie sprawdzić i przed użyciem upewnić się, do jakich roślin dany insektycyd może być stosowany. Do nabłyszczania roślin nie wolno używać mleka, oliwy czy margaryny, gdyż wszystkie te środki sprzyjają gromadzeniu się kurzu i zatykaniu szparek.

Letni deszczyk

Na wiele z odporniejszych roślin doniczkowych dobrze podziała nawet kilkugodzinne przebywanie na dworze w czasie łagodnego, letniego deszczu. Pamiętajmy o tym, by nie umieszczać roślin, zwłaszcza tych o dużych liściach, w przeciągu, ponieważ mogą zwiędnąć. W przypadku pozostawiania roślin na zewnątrz domu na noc, upewnijmy się, czy nie będą narażone na mróz lub mocne światło wschodzącego słońca. Przed wniesieniem rośliny do domu, trzeba poczekać, aż wyschnie. 

Prysznic

Rośliny można obmyć, spryskując je prysznicem w łazience. Kwiaty należy ustawić w wannie lub brodziku. Wcześniej umieścić w ich odpływie specjalne sitko, gdyż podczas tego zabiegu część ziemi z doniczek może zostać wyplukana przez wodę i zatkać rury odpływowe. Aby uniknąć zbytniego nawilgocenia ziemi w doniczkach, dobrze jest przykryć je foliowymi woreczkami. Pozwoli to także na dokładniejsze spryskiwanie liści bez obawy wyplukania zbyt dużej ilości ziemi. Używać wody letniej i niezbyt silnego jej strumienia, gdyż może on zniszczyć nowo zawiązujące się pędy.Regularne kąpiele pomogą usunąć kurz i martwe insekty z powierzchni roślin. Kąpiele takie są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy roślina była leczona insektycydami. Zabiegi tego typu najlepiej jest wykonywać na poczcątku dnia, by pozostawić roślinom czas na obeschnięcie. Powinny schnąć w dość przewiewnym miejscu, lecz nie w przeciągu. 

Zdmuchiwani kurzu

Kurz w połączeniu z wodą łatwo zamienia się w błoto. Dlatego też, w przypadku dużych roślin, przed kąpielą należy usunąć nadmiar kurzu z liści specjalną szczotką z piór lub tworzywa sztucznego. Do usuwania kurzu z małych roślin świetnie nadaje się mały fotograficzny pędzelek z pompką. 

Kontrola zdrowia

Podczas mycia roślin warto też kontrolować stan ich zdrowia. Takie regularne obserwacje ułatwią wczesne wykrycie chorób oraz usunięcie szkodników roślinnych.

Podobne prace

Do góry