Ocena brak

Czyścica wielkokwiatowa

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Miętowy aromat czyścicy sprawia, że ta spokrewniona z szałwią i cząbrem roślina jest niezwykłym, świeżym dodatkiem do każdej kolekcji ziół. Jej liście mają bladą, niemal seledynową barwę, a rurkowate kwiaty różowy nalot. Posadzona z innymi ziołami będzie nieprzerwanie kwitnąć, a jej liście przepięknie wyglądać przez całe lato. Kwiaty o długości do 2 cm zaczynają pojawiać się w czerwcu. 

C.grandiflora pochodzi z centralnych regionów Francji i jest odporna na mróz. Nadaje się na obwódki w ogrodzie ziołowym. Jest to bylina zrzucająca liście na zimę. Najczęściej wtedy obumiera aż do kłącza. Jest dość zwarta i można ją z powodzeniem uprawiać na chłodnym parapecie okiennym, choć lepiej rośnie na zewnątrz domu.

Uprawiamy w miejscu, gdzie letnie słońce będzie wyzwalać jak najwięcej aromatycznych olejków. Okazy rosnące w ogrodzie dobrze znoszązimę. Jeśli spodziewane są silne mrozy, a roślina rośnie w doniczce, zakopujemy ją w glebie aż po sam brzeg lub okrywamy workiem jutowym, by nie zmarniała.

Umieszczamy w pełnym słońcu lub lekkim cieniu, ponieważ w naturze czyścica rośnie na obrzeżach lasów i pastwisk.

Podlewamy, gdy tylko zacznie wysychać powierzchnia podłoża. Rośliny w doniczkach zimą powinny mieć raczej sucho.

Nie wymaga zwiększonej wilgotności. Gorące, suche powietrze intensyfikuje jej zapach.

Okazy, których korzenie mają ograniczoną przestrzeń wzrostu, dobrze jest w letnim okresie wzrostu zasilić co dwa tygodnie uniwersalnym nawozem.

Na wiosnę przesadzamy kępy korzeni czyścicy do łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. Dodatek do 1/3 masy objętościowej ogrodniczego piasku poprawi drenaż podłoża. Nie sadzimy korzeni zbyt głęboko, lecz na takiej samej głębokości, jaką miały przed przesadzaniem.

Jeśli nie usuniemy przekwitłych główek kwiatowych, czyścica będzie się samoczynnie wysiewać. Wygląda ładnie, jeśli rozrośnie się między szczelinami chodnika. Można ją też rozmnożyć przez podział korzeni jesienią lub wiosną, albo przez sadzonki latem.

PORADY I RECEPTY

Czyścica zawiera olejki eteryczne podobne do kamfory. Napar z jej suszonych liści można stosować w przypadku wzdęć oraz jako napój energetyzujący. 

Z liści można również sporządzić orzeźwiającą herbatkę o smaku mięty. 

Świeże liście można wykorzystać jako okłady i do leczenia stłuczeń. 

Syrop lub wywar sporządzony z czyścicy jest pomocny do leczenia kaszlu.

Podobne prace

Do góry