Ocena brak

CZYNNOŚĆ ŻOŁĄDKA

Autor /amanda1 Dodano /10.01.2012

Pobrane pożywienie dostaje się do żołądka, gdzie pozostaje przez pewien czas; żołądek jest więc zbiornikiem, który w miarę potrzeby powiększa się lub zmniejsza, przy czym ciśnienie wewnętrzne na ogół się nie zmienia. Pożywienie, rozdrobnione i przepojone śliną w jamie ustnej, w żołądku stopniowo przekształca się w papkę pokarmową (chymus).

Żołądek ma dwojaką czynność: mechaniczną i chemiczną.

Pod wpływem perystolicznej czynności mięśniówki ściana żołądka obejmuje treść i sok żołądkowy przenika wpierw warstwy przyścienne pokarmu, które następnie ruchami perystaltycznymi przesuwane są ku odźwiernikowi, później zaś warstwy głębsze; wreszcie cała zawartość żołądka przepojona jest sokiem żołądkowym i papka pokarmowa małymi porcjami przedostaje się do odźwiernika. Odruch chemiczny otwiera i zamyka odźwiernik. Odczyn kwaśny treści dwunastnicy powoduje zamknięcie odźwiernika, odczyn zasadowy — otwarcie. Czas pozostawania pokarmów w żołądku w warunkach prawidłowych wynosi 2—4 godziny; pokarmy płynne wydalane są w krótszym czasie.

O ile w ślinie zasadowej możliwe było dotychczas tylko trawienie węglowodanów naszego pożywienia wskutek czynnego fermentu, ptyaliny zawartej w ślinie, o tyle w żołądku rozpoczyna się działanie trawienne głównie ciał białkowych.

W czasie spokoju nabłonek błony śluzowej, wyściełający również dołeczki żołądkowe, wydziela śluz mający chronić tę błonę przed trawiącym działaniem soku żołądkowego.

W żołądku czynnym wydzielany jest sok żołądkowy (succus gastricus).

Głównymi składnikami soku są: pepsynaferment trawiący białka — i niezbędny do tej czynności pepsyny kwas solny (w rozczynie 0,5%), który poza tym  działa bakteriobójczo. Pepsynę produkują komórki główne, w których znajdujemy jej proferment w postaci drobnych ziarnistości. Kwas solny powstaje w świetle żołądka, jonów chlorowych dostarcza mu wydzielina komórek okładzinowych. Proto-plazma tych komórek i treść przewodów gruczołów trawieńcowych mają jeszcze oddziaływanie obojętne (Ostrouch). Prócz pepsyny gruczoły żołądkowe wydzielają podpuszczkę — ferment rozkładający białko mleka (kazeinę) — i lipazę rozkładającą duszcze.

Czynność trawienna żołądka może być przejęta przez jelito, również pozostałe funkcje dają się zastąpić, jeżeli będziemy doprowadzać do jelita pokarmy papkowate i w małych porcjach, tak jak to czyni żołądek. Żołądek może więc. być usunięty. Jednak przy całkowitym usunięciu żołądka brakuje bakteriobójczego działania kwasu solnego; poza tym żołądek wydziela substancje niezbędne do czynności narządów krwiotwórczych i nie wiemy, czy czynność ta może być w całości zastąpiona przez inne narządy.

Podobne prace

Do góry