Ocena brak

CZYNNOŚĆ TARCZYCY

Autor /calliee Dodano /17.01.2012

Nabłonek pęcherzyków tarczycy wydziela do ich światła koloid magazynujący hormon tarczycy, tyreoglobulinę. Prócz tego w koloidzie występuje enzym rozkładający tyreoglobulinę na składnik białkowy i bogatą w jod tyroksynę przenikającą przez ścianę pęcherzyka do naczyń krwionośnych i limfatycznych. Działanie tyroksyny w ustroju polega na wzmaganiu jego spoczynkowej przemiany materii, a w szczególności procesów spalania. Czynność tarczycy, jak również i jej rozwój, uzależnione są od wydzielania przez przysadkę hormonu tyreotropowego. U płazów od czynności dokrewnej tarczycy, pośrednio i od przysadki, uzależniony jest proces metamorfozy, przeobrażania się kijanki.

Produkcja hormonu tarczycy uzależniona jest od dostarczania ustrojowi z pokarmami i wodą odpowiedniej ilości jodu. Niedobór lub brak tego pierwiastka, co występuje często w okolicach podgórskich, ogranicza lub uniemożliwia syntezę hormonu, co z kolei obniża przemianę spoczynkową. Równocześnie z tym tarczyca powiększa się i powstaje obraz wola. Pęcherzyki takiej tarczycy powiększają się znacznie, a nabłonek ich ulega spłaszczeniu. Jeśli zaburzenia te występują u osobników młodych, to proces wzrastania jest zahamowany i może powstać wzrost karłowaty. Wraz z tym zahamowaniu ulega rozwój narządów płciowych i rozwój psychiczny — powstaje obraz matołectwa (creti-nismus). Ponadto wystąpić może tzw. śluzakowaty obrzęk skóry (myxoedema).

Przeciwnie działa na ustrój nadmierna produkcja hormonów tarczycy, wywołując objawy nadtarczyczności. Najczęstszym jej przejawem jest tzw. choroba Gravcs-Base-dowa występująca przeważnie u kobiet. Połączona jest ona ze wzmożeniem przemiany spoczynkowej, powoduje wychudzenie, wzmożoną pobudliwość układu nerwowego i wytrzeszcz gałek ocznych. Tarczyca jest wówczas zwykle powiększona, pęcherzyki są drobne, wysłane wysokim nabłonkiem wałeczkowa tym, zawierają mało koloidu, hormon nie nagromadza się w nich i szybko przechodzi do krwi.

Podobne prace

Do góry