Ocena brak

CZYNNOŚĆ NAJĄDRZA

Autor /liza Dodano /12.01.2012

Najądrze jest nie tylko magazynem plemników, ale również narządem wydziel-niczym. komórki nabłonkowe którego wydzielają swoistą wydzielinę.

Ciśnienie w jądrze ułatwia plemnikom drogę do najądrza. Przez układ kanalików sieci dostają się one do przewodzików głowy najądrza i dalrj wypełniają przewód najądrza. Tutaj plemniki znajdują się w stanie spoczynku, dzięki czemu nie wyczerpują się przedwcześnie. Podczas ich przebywania w przewodzie najądrza działa na nic wydzielina przewodu i tutaj też dopiero zdobywają one swą pełną dojrzałość. Podczas wytrysku perystaltyka przewodu najądrza przesuwa plemniki do nasieniowodu. Kiedy plemniki uzyskują styczność z zasadową wydzieliną gruczołu krokowego, ich stan spoczynku ustępuje; osiągają one swą pełną zdolność ruchów, która umożliwia im przebycie drogi wewnątrz narządów płciowych żeńskich aż do miejsca zapłodnienia. W tym samym przypuszczalnie sensie wpływa wydzielina pęcherzyków nasiennych. U człowieka trzeci kolejny wytrysk w czasie 12 godzin nie zawiera już plemników; U człowieka trzeci kolejny wytrysk w czasie 12 godzin nie zawiera już plemników; wypełnienie najądrza trwa około 2 dni. Z całego najądrza jako zbiornika nasienia 0gon uważany jest za główny jego magazyn.

Cewkowa ty kształt zbiornika nasienia jakim jest najądrze, a zwłaszcza przewód najądrza, jest korzystniejszy niż gdyby kształt ten miał postać worka. Plemniki położone w środku worka byłyby w zupełnie innych warunkach niż na brzegu, zarówno pod względem odżywiania, jak i zadziałania na nie wydzieliny. Poza tym pod wpływem czynności mięśni cewa daje się łatwiej opróżnić niż worek.

Podobne prace

Do góry