Ocena brak

Czynniki wpływające na popyt i wielkość zapotrzebowania

Autor /Ziemowit95 Dodano /14.12.2011

Popyt to ilość dobra, jaką nabywcy są gotowi zakupić przy różnym poziomie ceny.

Krzywa popytu wyznacza zależność między ceną a rozmiarami zapotrzebowania, przy założeniu, że pozostałe czynniki są stałe. Owe inne czynniki mające związek z krzywą popytu, można ująć w 3 grupy:

1) Ceny innych dóbr

- Substytut – coś, co zastępuje jakiś przedmiot, zamienia (np. autobus może zastąpić pociąg)

- Dobro komplementarne – dobro, które musi występować wraz nabywców innym dobrem (samochód + benzyna, płyty CD + odtwarzacz); liczy się cena zarówno jednego, jak i drugiego. Jeśli płyty CD stanieją, to wzrośnie na nie popyt, a skoro wzrośnie na nie popyt, to i wzrośnie popyt na odtwarzacze (krzywa popytu przesunie się w prawo).

- Wzrost cen dóbr substytucyjnych zwiększa popyt na dane dobro, a wzrost cen dóbr komplementarnych zmniejsza popyt na dane dobro.

2) Dochody nabywców

- Wraz ze wzrostem dochodów popyt na większość dóbr wzrasta. Zwykle nabywcy kupują wówczas więcej wszystkich towarów. Są jednak pewne wyjątki.

- Dobro normalne (zwykłe) to takie dobro, na które popyt wzrasta wraz ze wzrostem dochodu.

- Dobro niższego rzędu to takie dobro, na które popyt maleje przy wzroście dochodu. To zwykle tanie i niskogatunkowe towary, z których nabywcy najchętniej by zrezygnowali, gdyby było ich na to stać.

Wyjątki:

- Gdy nabywca ma małe dochody, to wzrasta popyt na tanie mięso,

- Gdy wzrastają dochody, to spada popyt na tanie mięso,

- Wzrost ceny powoduje wzrost popytu, co związane jest ze snobizmem: „kupię to, choć jest drogie, bo później będę mógł się pochwalić, że mnie stać na coś drogiego”.

3) Gusty lub preferencje konsumentów

- Gusty są częściowo kształtowane przez wygodę, zwyczaje oraz społecznie akceptowane wzorce zachowań (np. moda mini wpłynęła na spadek popytu na tkaniny ubraniowe).

W wyniku tych trzech czynników następuje przesuwanie się całej krzywej.

Podobne prace

Do góry