Ocena brak

Czym zajmuje się transplantologia?

Autor /Nelly Dodano /31.01.2012

Jeszcze nie tak dawno idea przesz­czepiania narządów zostałaby zaliczona do naukowej fantastyki. Jednak dziś liczba ludzi, którzy zawdzięczają życie transplanto­logii, gwałtownie się zwiększa.
3 grudnia 1967 roku cały świat wstrzymał oddech, gdy południowoafrykański kardio­chirurg, Christiaan Barnard, przeprowadził w Cape Town pierwszą w historii operację prze­szczepienia ludzkiego serca. Serce młodej kobie­ty, ofiary wypadku drogowego, włożył do klatki piersiowej 54-letniego kierowcy. Początkowo pac­jent zdawał się powracać do zdrowia, ale później pojawiły się komplikacje. Zmarł 18 dni po opera­cji na rozległe zapalenie płuc. Sam zabieg przesz­czepienia serca uznano za pomyślny, co otworzy­ło drogę rozwoju zupełnie nowej gałęzi chirurgii.
Obecnie transplantacje serca nie trafiają już na pierwsze strony gazet. Pionierska operacja Bar­narda wywołała tak duży rozgłos, ponieważ w tam­tych czasach zwróciła uwagę na kontrowersyjne aspekty transplantologii. Jednym z zadawanych powszechnie pytań było: jak ofiara wypadku dro­gowego mogła być martwa, jeśli jej serce mogło bić w ciele innego człowieka? Zagadnienie to wywołało gorącą dyskusję na temat tego, kiedy rzeczywiście można stwierdzić, że człowiek już na pewno nie żyje.

Podobne prace

Do góry