Ocena brak

Czym zajmuje się chirurgia okulistyczna?

Autor /Rysiu Dodano /31.01.2012

Obecnie przeprowadza się wiele operacji oka; wszystkie wymagają wielkiej precyzji i olbrzymich umiejętności. Większość z nich trzeba prowadzić pod specjalnym mikroskopem.
Chirurdzy okuliści operują kataraktę, jaskrę, odklejoną siatkówkę i inne schorzenia oczu. Współ­pracują także z internistami przy leczeniu schorzeń narządów wewnętrznych prowadzących do chorób oczu, jak cukrzyca. U diabetyków wysoki poziom cukru we krwi upośledza dopływ krwi do oka, co może doprowadzić do ślepoty.
Operowanie katarakty jest obecnie bardzo czę­sto przeprowadzanym zabiegiem. Chorą soczewkę zastępuje się czasem soczewką sztuczną, ale czę­ściej pacjent otrzymuje okulary albo soczewki kon­taktowe, które pozwalają uzyskać odpowiednią ostrość widzenia.
Leczenie chirurgiczne zapobiega także utracie wzroku z powodu jaskry. Zabieg przeprowadza się na źrenicy - z przedniej komory oka należy wy­prowadzić płyn, w wyniku czego spadnie w oku ciśnienie upośledzające widzenie.
Chirurdzy operują także pacjentów z uszkodzoną rogówką, jeśli w wyniku uszkodzenia tworzy się tkanka bliznowata powodująca zamglenie rogówki, co prowadzi niemal do utraty wzroku. Chirurdzy okuliści wycinają zamglone części rogówki i zastę­pują je przeszczepem tego narządu.
Chirurgia okulistyczna nie ogranicza się do samego oka, ale obejmuje także struktury otacza­jące narząd wzroku. Chirurg okulista koryguje mię­śnie oka powodujące zeza, czyści kanały łzowe, eliminuje nadmierne łzawienie.
Jedną z najnowocześniejszych w chirurgii oka technik stosuje się w przypadku odwarstwienia bądź odklejenia siatkówki. Chirurg posługuje się tu promieniem laserowym skupiając bardzo małe punkty ciepła na krawędzi uszkodzenia w celu „za­łatania" dziury. Tego rodzaju operację przepro­wadza się przy pełnej świadomości pacjenta - licz­ba udanych zabiegów jest bardzo wysoka, choć w jej wyniku pacjent może dostrzegać w polu widzenia małe, dziwne kształty albo „mroczki".

Podobne prace

Do góry