Ocena brak

Czym zajmuje się chirurgia kosmetyczna?

Autor /Nelly Dodano /31.01.2012

Są sytuacje, w których poważne problemy natury psychicznej usprawiedliwiają przeprowadzenie operacji zmieniającej wygląd pacjenta, który po­zbędzie się w ten sposób kompleksów. Zmiana wyglądu zewnętrznego nie musi zapoczątkować radykalnych zmian w osobowości, uratować mał­żeństwo czy poprawić wydajność pracy, ale może sprawić, że człowiek będzie zadowolony z siebie, i dzięki temu łatwiejszy w kontaktach osobistych i zawodowych.
Chirurgia kosmetyczna pozwala usunąć lub naprawić rozmaite mankamenty urody. Można wyretuszować wyraźną bliznę, choć całkowite jej usunięcie czasem okazuje się niemożliwe ze wzglę­du na głębokość uszkodzonej tkanki. Po wycięciu blizny i ponownym starannym zszyciu skóry jej powierzchnia będzie gładsza.
Inne drobne zmiany skórne, jak znamiona naby­te i niektóre znamiona wrodzone także da się usu­nąć chirurgicznie. Ślady po trądziku i ospie można wygładzić i usunąć pocierając skórę specjalnym materiałem ścierającym, pod warunkiem, że nie są zbyt głębokie. Duże znamiona wrodzone, jak naczyniak, są trudniejsze do usunięcia. Trzeba je zastąpić skórą pobraną z innej części ciała, ale no­wy przeszczep nie będzie miał identycznego kolo­ru i takiej gładkości, jak otaczająca go skóra.

Większość zabiegów kosmetycznych jest wy­konywana w celu poprawy wyglądu zewnętrznego i zlikwidowania skutków starzenia się. Lifting twa­rzy pozwala usunąć albo zmniejszyć zmarszczki, obwisłe policzki i fałdy skóry wokół szyi. Podczas zabiegu wykonuje się cięcie począwszy od linii włosów na skroniach wzdłuż naturalnego fałdu z przodu ucha, wokół płatka usznego, wzdłuż fałdu z tyłu ucha, a następnie przy linii włosów aż do karku. Potem skórę twarzy ostrożnie ściąga się, aby opinała kości policzkowe. Nadmiar skóry zo­staje usunięty, a brzegi zszyte. Dobrze wykonany lifting utrzyma się przez kilka lat. Rzadko prze­prowadza się go po raz drugi, gdyż nie przynosi wtedy wyraźnych efektów. Podobną operację moż­na przeprowadzić w celu wyeliminowania worków pod oczami. Pozostanie po niej blizna na górnej powiece, ukryta w naturalnym fałdzie skóry. Skórę nacina się i podciąga w górę i na boki, a nadmiar usuwa. Czasem zachodzi także konieczność usu­nięcia nadmiaru tłuszczu spod skóry.
Często korekcji poddaje się także nos, uszy i brodę. Nosy można skracać, wydłużać lub prosto­wać. Wszystkie nacięcia wykonuje się przez noz­drza, dzięki czemu blizny nie są widoczne. Gdy struktura podtrzymująca nos nie jest dostatecznie mocna, można wstawić w środkową część nosa si­likonową rozpórkę albo kawałek kości miednicy. Aby wykonać taki zabieg, nacina się skórę pomię­dzy nozdrzami.

Odstające uszy bywają przyczyną kompleksu, zwłaszcza u dzieci. Chirurdzy potrafią poprawić położenie uszu odciągając je do tyłu, ku głowie. Lekarz usuwa nadmiar skóry za uszami i osłabia chrząstkę, aby ucho leżało płasko przy głowie.

Wystająca broda jest wynikiem nadmiernego rozwoju dolnej szczęki. Wygląd twarzy można w takim przypadku poprawić usuwając fragmenty kości po obu stronach szczęki, przesuwając do tyłu jej przednią część i łącząc ze sobą poszczególne elementy, aby kość zrosła się.
Zbyt duża, wystająca broda może być zoperowana poprzez wycięcie nadmiernie rozrośniętej, części kości.

Przeprowadzając odpowiednie zabiegi chirur­gii kosmetycznej można także korygować inne czę­ści ciała, takie jak piersi, brzuch, biodra, pośladki i uda. Piersi można powiększać przez wszczepia­nie wkładek silikonowych, ale ostatnio zakwestio­nowano sens stosowania takich implantów, gdyż istnieją dowody, że nie są one tak obojętne dla orga­nizmu, jak poprzednio sądzono. Duże piersi można zmniejszyć i nadać im zgrabniejszy kształt.

Obwisłą skórę i zbędny tłuszcz na brzuchu, które­go nie można pozbyć się stosując odpowiednią dietę, często usuwa się operacyjnie. Tłuszcz można usunąć również z ud i pośladków, ale pozostałe po zabiegu blizny będą widoczne.

Podobne prace

Do góry