Ocena brak

Czym są: trądzik młodzieńczy, wągry i krosty?

Autor /Deresz Dodano /31.01.2012

Nastolatkom dokucza często trądzik młodzieńczy i inne choroby skóry. Wągry i krosty, które poja­wiają się na twarzy, szyi i ramionach, bywają przy­czyną poważnych problemów emocjonalnych, po­nieważ skóra ma niezdrowy, nieestetyczny wygląd.
W okresie dojrzewania, kiedy organizm zwięk­sza produkcję hormonów, skóra zaczyna wydzielać więcej łoju niż zwykle. Gruczoły łojowe zatykają się, w wyniku czego łój zalega pod jej powierzch­nią. Wągry są to czarne czopy rogowe, tkwiące w rozszerzonych ujściach gruczołów łojowych. Pod skórą powstają też drażniące kwasy tłuszczo­we. Stan zapalny gruczołów łojowych prowadzi do tworzenia się wypełnionych ropą krost, czyli drobnych wykwitów wzniesionych ponad po­wierzchnię skóry.
Jeśli dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej krost, tworzą się nacieki ropne, które po wygoje­niu pozostawiają trwałe blizny. Jednak w porę zastosowane leczenie zapobiegnie infekcji bakte­ryjnej. Najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że chorej skóry nie wolno myć zbyt często ani zbyt energicznie. Miejsce to trzeba przemywać dwa razy dziennie łagodnym żelem do twarzy; nie należy wyciskać wągrów. Czasami poprawę przynosi opa­lanie pod lampą kwarcową albo wystawienie na działanie promieni słonecznych. Wskazane jest zachowanie diety eliminującej tłuszcze, słodycze, alkohol i używki.
Maści antybiotykowe, kremy i żele łagodzą stan zapalny i zapobiegają rozszerzeniu się infekcji na inne fragmenty skóry. Uporczywy trądzik powinien być leczony pod kierunkiem lekarza dermatologa.

Podobne prace

Do góry