Ocena brak

Czym są testy osobowości?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Testy osobowości są coraz dokładniejsze pod tym względem, że oceniają temperament, charakter i inteligencję, pozwalają przewidzieć zachowanie i reakcje na różne trudne sytuacje. Testy osobowości często łączy się z testami na inteligencję, chociaż oba rodzaje nie są w pełni doskonałe.

Jeden rodzaj testów polega po prostu na podawaniu odpowiedzi „tak" lub „nie" na pytania ogólne w rodzaju: „Czy lubisz poznawać nowych ludzi?" i „Czy lubisz sam(a) chodzić do kina?". Jednym z najlepszych testów jest Minnesota Personality Inventory, składający się z ponad 500 pytań dotyczących podstawowych aspektów osobowości. Sprytne, podchwytliwe pytania zwykle wychwytują tych, którzy kłamią.
W pewnym rodzaju testu badana osoba ma ułożyć opowiadanie lub dokończyć zdanie zaczynające się od „Najbardziej boję się..." albo „W przyszłości będę...." Teoria zakłada, że odpowiedź zdradzi cechy osobowości piszącego.

W teście Rorschacha człowiek otrzymuje karty przedstawiające lustrzane odbicia kleksów, o nieregularnych kształtach. Pada pytanie „Co to może być?". Różni ludzie „widzą" w tych kleksach różne przedmioty i wzory w zależności od tego, jaką mają osobowość. Psychoanalityk następnie decyduje, jaki rodzaj osobowości odpowiada interpretacji.

Ocena

Testy osobowości wykonuje się z rozmaitych przyczyn. W ostatnich latach pracodawcy zaczęli je stosować w celu dokładniejszej oceny ludzi starających się o pracę. Wojsko chce dowiedzieć się, czy żołnierz wykazuje postawę kwalifikującą go do awansu. Szkoły wyższe badają kandydatów na studia. Testy przydają się doradcom i psychologom, pomagającym ludziom w podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji, jak wybór studiów, kariery czy partnera. Są także niezwykle cenne w leczeniu umysłowo niezrównoważonych osób, ludzi chorych czy recydywistów. Odpowiednie testy, prawidłowo przeprowadzone i połączone z dodatkowymi informacjami, mogą mieć bardzo duże znaczenie praktyczne.

Porzucono już na szczęście stary pogląd, że miliardy ludzi na całym świecie można podzielić na kilka głównych typów osobowości. Osobowość jest zjawiskiem tak charakterystycznym, jak odciski palców i o wiele bardziej skomplikowanym. Współczesne teorie naukowe oddaliły się bardzo od pomysłów Hipokratesa, Galena, astrologów, frenologów i wróżących z ręki. Jednocześnie współczesna psychologia jest dyscypliną składającą się z licznych rozgałęzień i wiele teorii przeczy sobie nawzajem. Pozostaje mieć nadzieję, że dyskusje takie zbliżają nas ku prawdzie.

Podobne prace

Do góry