Ocena brak

Czym są Porosty

Autor /BoB77 Dodano /12.10.2011

Porosty:zbudowane z plechy,organizmy symbiotyczne,składają się z dwóch komponentów: grzyba i glonu , grzyb od glonu pobiera: węglowodany produkowane w procesie fotosyntezy a glon od grzyba pobiera wodę i solę mineralne plecha porostów może być : krzaczkowata , listkowata,skorupiasta.

Występowanie: na całej kuli ziemskiej szczególnie w strefach umiarkowanych chłodnych

Rozmnażanie:-wegetaty:

- płciowoWnie(rozmnóżek)

bezpłciowo (zarodniki)

Zastosowanie praktyczne: pokarm w tundrze,lecznicze

Krasnorosty:wielokomórkowe glony,zabarwienie czerwone ,morskie , rozmnażanie bezpłciowe(zeospory) płóciowo(oogamia) 4000 gat. Brunatnice:morskie glony duże i osiadłe zabarwienie brunatne ,2000 gat. ,strefy umiarkowane i chłodne rzmnażanie: wegetatywne(fragmentacja plechy) bezpłciowo:

Zarodniki: aplanospory: izogamia,anizogamia,oogamia , przedst: listownica,morszczyn

Zielenice:11000 gat. Zielona barwa , rozmnażanie: wegetatywne,bezpłciowo,płciowo, zjawisko nachodzenia po sobie różnych pokoleń znaczenie glonów:- w środ. Wodnym główny producent materii organicznej,-zwiekszją żyzność gleby,-tworzą skały wapienne,-oczyszczają wody,-niszczą skały,-pasza dla zwierząt i ściółka,-sporządza się potrawy,-wykorzystuje się doprzemysłu:włókienniczego,papierniczego,fotograficznego,kosmetycznego,farmaceutycznego.

Podobne prace

Do góry