Ocena brak

Czym są pociągi na poduszce magnetycznej?

Autor /Czech Dodano /31.01.2012

Pociąg na poduszce magnetycznej porusza się dzięki siłom magnetycznym, które unoszą pojazd ponad torem i jednocześnie nadają mu dużą prędkość.

W poszukiwaniu przyjaznego dla środowi­ska środka transportu inżynierowie w USA, Japonii oraz w Niemczech wpadli niezależnie na pomysł skonstruowania pociągów unoszących się na poduszce magnetycznej. Wy­myślili oni i rozwinęli pojazdy rozpędzane do du­żych prędkości przy wykorzystaniu sił magne­tycznych. Pociągi takie nie poruszają się na kołach po stałym torze, lecz unoszą się nad „torem", a ra­czej prowadnicą jednoszynową. Podczas ruchu pomiędzy pojazdem a podłożem nie występują siły tarcia. Dzięki temu pociąg nie jest zwalniaj i może jechać szybciej, a co więcej, w czasie jazdy nie ma wibracji mogących obniżyć komfort podróży.
Inną główną zaletą pociągów na poduszce mag­netycznej w porównaniu z innymi szybkimi pocią­gami jest to, że są napędzane energią elektryczną, a więc stosunkowo mało zanieczyszczają środowisko (oczywiście w tych krajach, gdzie energii elektrycznej nie uzyskuje się przez spalanie zasiarczonego węgla w przestarzałych elektrowniach). Poza tym pociągi na poduszce magnetycznej mają duże przyspieszenie i mogą bez problemu utrzy­mać wysoką prędkość, co więcej ich tory nie wy­magają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Jednak cały system (pociąg, tor, system zasilania) jest zupełnie nowy i dlatego koszty otwarcia takiej linii są olbrzymie.
Istnieją dwa główne typy pociągów poruszających się na poduszce magnetycznej. Pierwszy typ to pociąg elektrodynamiczny, drugi - elektromagne­tyczny.

Podobne prace

Do góry