Ocena brak

Czym są nowotwory?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Z wszystkich znanych nam chorób współczesny człowiek najbardziej boi się raka. Jednak w wielu przypadkach wczesne rozpoznanie i stale unowocześniane metody leczenia mogą doprowadzić do całkowitego powrotu do zdrowia.
We wszystkich tkankach komórki nieustannie zużywają się i giną, i są uzupełniane na drodze podziału komórkowego. W normalnych tkankach komórka pozostaje pod ścisłą kontrolą i dzieli się w celu wytworzenia dwóch nowych komórek, identycznych z oryginałem. Jeśli organizm ulegnie uszkodzeniu, prędkość produkcji komórek automatycznie rośnie do momentu zagojenia ra* ny, po czym znowu spada.

Tymczasem komórki rakowe, albo nowotworowe, dzielą się i rozrastają w swoim własnym tempie i w sposób niekontrolowany - i będą to robić bez końca, o ile nie rozpocznie się leczenia. Po pewnym czasie jest ich tak dużo, że są widoczne gołym okiem jako guz lub narośl. Poza gwałtownym rozrostem komórki nowotworowe nie potrafią się odpowiednio zorganizować, a zatem powstająca masa tkankowa nie przypomina normalnej tkanki.

Podobne prace

Do góry