Ocena brak

Czym są leki?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Kiedy jesteśmy chorzy i zażywamy przepisane przez doktora leki, oczekujemy, ze przywrócą nam one zdrowie - nie zastanawiając się nad działaniem medykamentów. Jednak jak produkuje się lekarstwa, kto zajmuje się ich wytwarzaniem i jakie jest ich zastosowanie?

Już dawno temu ludzie używali oczyszczonych części pewnych roślin - zwanych ekstraktami roślinnymi - w celu zwalczenia złego samopoczucia, bólu. choroby. Mieszkańcy starożytnych Indii wykorzystywali olej rośliny o nazwie chaulmugra do leczenia trądu. Spreparowany korzeń innej rośliny służył do uspokajania osób psychicznie chorych. Starożytni Egipcjanie używali soku z maku do uśmierzania bólu. a oleju rycynowego do likwidowania zaparć.

Co to są lecznicze związki chemiczne?

Wymienione ekstrakty roślinne zawierały lecznicze związki chemiczne. Są to substancje chemiczne. które wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, pomagając w odparciu choroby, bądź jej zwalczeniu. Stanowią ważną część procesu leczenia.
W niektórych częściach świata ludzie nadal sami robią dla siebie lekarstwa. Zajmują się otrzymywaniem olejków i proszków z ziół i przypraw. Mielą skały i ziemię, ścierają części zwierząt lub wykorzystują ich krew i inne płyny. W prymitywnych społeczeństwach znachor lub szaman, posiadający tajemną wiedzę uzdrawiania, cieszy się dużym mirem wśród swojej grupy społecznej.

Współczesna medycyna naukowa wynalazła tysiące różnych leków. Z tego około połowy produkuje się na bazie naturalnych składników, otrzymywanych z surowców roślinnych i zwierzęcych. oraz naturalnych substancji mineralnych znajdujących się w glebie i skałach. Co więcej, badania dowodzą, że tradycyjne sposoby leczenia wykorzystujące ekstrakty roślin i zwierząt okazują się często skuteczne, ponieważ zawierają właściwy. pożądany leczniczy związek chemiczny. Starożytni Egipcjanie kładli spleśniały chleb na rany, aby zapobiec infekcji. Obecnie wiemy już. że spleśniały chleb zawiera antybiotyk - penicylinę. Sok z maku zawiera opium, pomocne w uśmierzaniu bólu.

Podobne prace

Do góry