Ocena brak

Czym są korony i mosty w stomatologii?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Jeśli ząb jest tak ułamany albo zepsuty, że wypełnienie byłoby zbyt rozległe lub za słabe, konieczne są bardziej złożone zabiegi. W wyniku borowania z zęba pozostaje tylko niewielki kikut, który następnie pokrywa się koroną z materiału, takiego jak złoto, stop złota i platyny czy biała porcelana. Korony porcelanowe można dopasować kolorem do sąsiednich zębów.

Stomatolog robi „odcisk" zęba, używając do tego celu plastycznej masy umieszczonej na wygiętej łyżce wyciskowej. Łyżeczkę nakłada się na zęby, które pozostawiają na niej odbicie, odzwierciedlające kształt zęba. Ten odcisk uzębienia technik stomatolog wykorzystuje do przygotowania korony o właściwym kształcie i wielkości. Następnie zostaje ona przymocowana cementem do swojego miejsca.

Jeśli próchnica dotarła do miazgi, stomatolog może wywiercić w zębie duży otwór, aby usunąć części objęte próchnicą i wszystkie zarazki, aż do kanału zęba (leczenie kanałowe). Pustą przestrzeń wypełnia się sztyftem ze złota lub podobnego materiału. Na wystającą ponad powierzchnię dziąsła część sztyftu zostaje nałożona korona, zwana wtedy koroną sztyftową. Mostek to całkowicie sztuczny ząb, przymocowany z obu stron do sąsiednich koron.

Podobne prace

Do góry