Ocena brak

Czym są choroby zakaźne?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Niemal wszystkie stworzenia żywe, od paproci i kwiatów do wielorybów i ludzi, są podatne na choroby zakaźne - choroby wywoływane przez zarazki. Nawet pewne rodzaje samych zarazków, jak bakterie, same mogą zostać zainfekowane przez inne zarazki.

Mówimy często, że ktoś „złapał chorobę zakaźną". Zarazki w jakiś sposób dostają się do organizmu, rozprzestrzeniają się i rozmnażają, powodując występowanie szkodliwych dla naszego zdrowia zjawisk. Zjawiska te mogą być bardzo różne, od kataru przy lekkim przeziębieniu, przez wysoką gorączkę, niekontrolowaną biegunkę, krańcowe wyczerpanie, aż do zgonu, następującego na przykład po bardzo poważnym ataku cholery.

Wiele czynników decyduje o tym, czy złapiemy infekcję roznoszoną przez zarazki, czy też nie.

Należy do nich zarówno nasz ogólny stan zdrowia, jak i zjadliwość (siła) danego szczepu mikroorganizmów. Najbardziej podatni na infekcje są ludzie w bardzo młodym i bardzo podeszłym wieku, źle odżywieni, ludzie, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z danymi zarazkami i aktualnie cierpiący z powodu innych przypadłości. Osoby będące pod wpływem silnego stresu, zmęczone i wyczerpane są także bardzo prawdopodobnymi kandydatami na ofiary znajdujących się w pobliżu zarazków.

Podobne prace

Do góry