Ocena brak

Czym są choroby tropikalne i pasożytnicze?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

Najpoważniejsze choroby tropikalne są przyczyną cierpień i śmierci milionów ludzi. Zazwyczaj występują tam, gdzie populacja jest niedożywiona i egzystuje w bardzo złych warunkach. Rządy i służba zdrowia prowadzą nieustającą wojnę przeciwko tym, często śmiertelnym, chorobom.

Choć choroby tropikalne nie zostały dokładnie zdefiniowane, określeniem tym obejmuje się głównie schorzenia szerzące się w gorących strefach klimatycznych, gdzie panuje bieda i złe warunki higieniczne. Występują najczęściej, ale nie wyłącznie, w tropikach - w strefie pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Koziorożca o szerokości 2500 km po obu stronach równika. W rzeczywistości tylko kilka z nich obserwuje się wyłącznie w tropikach, a takie choroby jak trąd czy dżuma, kiedyś szeroko szerzyły się w Europie.

Większość chorób tropikalnych wywołują wirusy, bakterie lub mikroskopijne pasożyty, ale przyczyną jest także niedożywienie. Choroby pasożytnicze są wywołane przez organizmy żywe, które żyją w ciałach innych organizmów będących ich gospodarzami. Pasożytnictwo różni się od symbiozy dwóch organizmów, która polega na harmonijnym współżyciu z gospodarzami tym, że pasożyty bytują kosztem organizmu gospodarzy, nie przynosząc im żadnych korzyści.
Lista chorób tropikalnych i pasożytniczych jest dość długa; wiele z nich przenosi się z jednego organizmu ludzkiego na drugi za pośrednictwem owadów, zwykle gatunków ssących ludzką krew. Do chorób przenoszonych przez owady należą między innymi malaria i żółta febra, a do mniej znanych filarioza, choroba wywołana przez nicienie. Niektóre jej formy są przyczyną słoniowacizny (jej objawem są olbrzymie rozmiary kończyn dolnych i narządów płciowych).

Ukąszenia owadów nie są jednak jedyną drogą przenoszenia się chorób tropikalnych - można zarazić się nimi poprzez krew, cząsteczki kurzu znajdujące się w powietrzu, wodę i dotyk. Nosicielami wirusów mogą być gryzonie i inne zwierzęta. Niestety ciągle pojawiają się nowe choroby; w ostatnich latach odkryto na przykład wirusa marburg i śmiertelnego wirusa ebola, przenoszące się prawdopodobnie drogą powietrzną i gorączkę Lassa, która przenoszona jest przez zasiedlającego tereny wielkich skupisk ludzkich szczura wędrownego.

Choroby szerzą się za pośrednictwem różnych owadów. Do infekcji przenoszonych przez komary należą: malaria, choroba wirusowa o nazwie gorączka denga i różne robaczyce, jak filarioza i żółta febra. Leiszmanioza i gorączka muchy piaskowej są roznoszone przez muchy piaskowe, które żyją głównie na Bliskim Wschodzie. Dżuma, choroba bakteryjna, jest nadal, w niektórych krajach rozwijających się, przenoszona przez szczurze pchły, podczas gdy śpiączkę przenoszą muchy tse-tse. Różne kleszcze i roztocza przenoszą infekcje wirusowe, jak tyfus.

Nieprzestrzeganie zasad higieny i brak czystej wody pitnej to przyczyny innej grupy chorób pasożytniczych pochodzących ze skażenia żywności czy wody przez ludzkie nieczystości. Te infekcje obejmują wiele rodzajów inwazji pasożytniczych i biegunek, jak również tyfus, paratyfus, cholerę, różne rodzaje zatruć pokarmowych, dyzenterię, a prawdopodobnie również polio.

Pomimo postępu nowoczesnych nauk medycznych, wielu ludzi, zwłaszcza w krajach tropikalnych, nadal umiera z powodu chorób pasożytniczych. Ponadto fakt, iż podróże samolotem są tak łatwe i tanie dla obywateli państw rozwiniętych, stwarza większe ryzyko, że dojdzie do kontaktu z chorobą tropikalną podczas wakacji, na przykład w Indiach, Afryce czy Dalekim Wschodzie. Dlatego właśnie szczepienia i zachowanie właściwych środków ostrożności w celu uniknięcia ukąszenia przez owady i unikanie skażonej wody są tak ważne nawet dziś.

Do skutecznego zwalczania tych chorób potrzebne są olbrzymie środki a świat rozwijający się nie jest w stanie samodzielnie ponieść tych kosztów. Problemy zdrowotne panujące w krajach trzeciego świata są ogromne, czego ilustracją może być fakt, że przeciętna długość życia wynosi tam tylko 35 do 40 lat, w porównaniu z ponad 70 w krajach bardziej rozwiniętych.

Tylko jedna choroba tropikalna, ospa, została skutecznie wytępiona. Kampania przeciwko ospie zaczęła się w roku 1967 i po 10 latach człowiek zwyciężył chorobę. Koszty operacji kształtowały się w granicach 200 milionów dolarów. Sukces zawdzięczamy szerokiej dostępności bezpiecznej, taniej i bardzo skutecznej szczepionki oraz bezprecedensowej współpracy międzynarodowej. Każdy, kto mieszkał albo odwiedzał rejony, gdzie notowano przypadki ospy, otrzymywał szczepionkę. Światowa Organizacja Zdrowia skupia się obecnie na walce z kilkoma chorobami tropikalnymi. Należą do nich: śpiączka afrykańska wywołana przez Trypanosoma gambiense, trąd, przywrzyca, filarioza, leiszmanioza i malaria.

Podobne prace

Do góry