Ocena brak

Czym są choroby płuc?

Autor /Joanna Dodano /31.01.2012

Płuca to narząd niezbędny człowiekowi do życia, który jednak często jest niszczony przez palenie papierosów czy zanieczyszczenie środowiska. Kto przestanie palić, niekoniecznie wyleczy chorobę płuc, ale spełni podstawowy warunek profilaktyczny.
Nasz organizm można porównać do wolno palącego się ogniska, które potrzebuje nieustannych dostaw tlenu w celu spalania cukrów i innych składników odżywczych, zapewniających energię do procesów życiowych. Co kilka sekund wdychamy świeże powietrze, wprowadzając potrzebny nam tlen. Podczas wydechu pozbywamy się zużytego powietrza zawierającego dwutlenek węgla, produkt uboczny, szkodliwy w większych ilościach dla ludzkiego organizmu.

Tlen zostaje doprowadzony do naszych dwóch płuc. narządów w kształcie szyszek, zajmujących większą cześć klatki piersiowej. Pomiędzy płuca wciśnięte jest serce. Aby móc wykonywać swoją pracę, płuca są wyposażone w przewody zwane oskrzelami, rozgałęziające się od tchawicy. Oskrzela dzielą się na coraz mniejsze odcinki, osiągając w końcu grubość włosa. Na końcu najmniejszych przewodów, zwanych oskrzeli kam i, znajdują się pęcherzyki powietrza, przypominające owoce na kiści winogron. W tych właśnie miejscach dochodzi do wymiany tlenu z dwutlenkiem węgla.

Oskrzela i mniejsze od nich oskrzeliki są wyposażone w system wychwytywania i usuwania odpadów. Ich błona śluzowa nieustannie produkuje niewielkie ilości kleistego śluzu, który zatrzymuje kurz, brud i zarazki. Mikroskopijne włoski, zwane rzęskami, znajdujące się na błonie śluzowej, pracują niczym wioślarze przesuwając śluz w górę, ku tchawicy, gdzie można go odkaszlnąć lub usunąć. W płucach opanowanych infekcją, zapaleniem czy chorobą ten wydajny system traci swoją skuteczność.

Podobne prace

Do góry