Ocena brak

Czym są choroby oczu?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Aby oko dobrze funkcjonowało, jego delikatne części muszą być sprawne i dobrze ze sobą współpracować. Tymczasem te wrażliwe narządy są podatne na różne choroby i zaburzenia.

Oczy mogą ulec uszkodzeniu w wyniku chorób, dziedzicznych i nabytych, albo urazów mechanicznych. Niektóre z nich w niewielkim stopniu wpływają na zmysł wzroku, inne znacznie upośledzają zdolność widzenia.

Wady oczu prowadzące do osłabienia wzroku są zjawiskiem powszechnym i często można im zaradzić, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Krótkowzroczność jest spowodowana nieznacznym wydłużeniem gałki ocznej, co oznacza, że światło odbijane od odległych przedmiotów nie skupia się na siatkówce. Korekcja tej wady polega na zastosowaniu soczewek, które rozpraszają promienie świetlne. Dalekowzroczność jest zjawiskiem odwrotnym - polega na trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Jest korygowana soczewkami skupiającymi promienie świetlne. Przyczyną pogorszenia wzroku bywa także przemęczenie oczu lub proces starzenia się.

Podobne prace

Do góry