Ocena brak

Czym jest zasypianie?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Kiedy kładziemy się do łóżka i zamykamy oczy, EEG ukazuje dość regularnie wznoszące się i opadające fale elektryczne. Można rozróżnić około dziesięciu pełnych fal na sekundę - innymi słowy, ich częstotliwość wynosi około 10 Hz (herców, czyli cykli na sekundę). Otrzymały one nazwę fal alfa.

Kiedy zaczynamy odczuwać senność i odpływamy w sen, fale alfa zanikają. Zostają zastąpione bardziej nieregularnymi falami, których częstotliwość stopniowo spada do około 1-3 Hz.

Ta faza snu jest zwana fazą wolnofalową. Wolne fale są od czasu do czasu przerywane przez krótkie, gwałtowne wstawki szybszych fal. które czasami nazywane są wrzecionami sennymi.

Teraz już jesteśmy głęboko uśpieni. Procesy organizmu są zwolnione. Oddychamy powoli i płytko, serce bije wolniej, spada ciśnienie krwi. Nerki produkują dużo mniej moczu, ślinianki wydzielają mniej śliny, wyściółka nosa i gardła wydziela mniej śluzu, a oczy - łez.

Większość mięśni też jest odprężona. Jedzenie przechodzi przez jelita z mniejszą prędkością. Temperatura spada o około pół stopnia Celsjusza, przy czym najniższa jest w połowie snu (u większości ludzi, około godziny trzeciej, czwartej nad ranem).

Są też takie procesy i zmiany, które zachodzą szybciej podczas snu. Między innymi wzrasta poziom niektórych hormonów (związków chemicznych przenoszących informacje) we krwi. Szybciej goją się rany i odparzenia. Oznacza to. że śpiący organizm zajęty jest konserwacją i naprawą siebie samego.

Podobne prace

Do góry