Ocena brak

Czym jest wątroba?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Spełniająca wiele funkcji wątroba jest największym narządem w organizmie człowieka. U dorosłego człowieka waży około 1,4 kg. Położona jest tuż pod przeponą w prawym nadbrzuszu i jest tak duża, że prawdopodobnie nigdy nie zostaje w pełni wykorzystana.

Jednak w niektórych przypadkach te dodatkowe moce wątroby mogą okazać się wyjątkowo pożyteczne. Wątroba jest bardziej narażona na zatrucia niż jakikolwiek inny narząd organizmu, dlatego że wszystkie substancje toksyczne, jakie znajdą się w żołądku, zostają skierowane prosto do niej. Na szczęście dopiero kiedy trzy czwarte tego narządu ulegnie zniszczeniu, pojawia się poważne zagrożenie dla zdrowia. Nawet jeśli wątroba jest bardzo uszkodzona, jej komórki są w stanie zregenerować się i często powracają do pierwotnego stanu po usunięciu trucizny.
Odtlenowana krew jest doprowadzona do wątroby ze śledziony, żołądka i jelita przez żyłę wrotną wątrobową, dostarczając wszystkie składniki odżywcze pobrane z pożywienia. Te składniki odżywcze sączą się z naczyń włosowatych do komórek wątroby. Świeża krew bogata w tlen także jest dostarczana przez żyłę wątrobową. Obie te żyły dostarczają wszystkich surowców, potrzebnych wątrobie do spełniania jej skomplikowanych zadań.


Wątroba stanowi miejsce odzysku wyeksploatowanych czerwonych krwinek. Normalnie długość życia erytrocytów wynosi około 100 dni; kiedy ulegną zużyciu, zostają rozłożone przez niektóre komórki wątroby. Części, które można wykorzystać, zostają zachowane, a te, które już się nie przydadzą, wydalone. Do tych ostatnich należy barwnik bilirubina, który przechodzi do pęcherzyka żółciowego. Jeśli ten system załamuje się i wątroba nie jest w stanie usunąć bilirubiny z krwi, albo jeśli zablokują się przewody żółciowe i barwnik nie zostaje wydalony, gromadzi się w układzie krwionośnym i powoduje żółtaczkę. W rezultacie bilirubina przepływa do innych tkanek organizmu, między innymi do skóry i oczu, nadając im żółty odcień.

Podobne prace

Do góry