Ocena brak

Czym jest układ limfatyczny?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Układ limfatyczny jest kolejnym systemem naczyniowym, który rozprowadza płyny po całym organizmie człowieka. Ściśle współpracując z układem krwionośnym, zapewnia bardzo ważne usługi transportowe, oczyszczające i regenerujące.
U bardzo prostych zwierząt, na przykład u meduzy, istnieje niewielka różnica między środowiskiem panującym na zewnątrz i wewnątrz organizmu. Meduza żyje w wodzie morskiej, a zatem pobiera środki odżywcze bezpośrednio z wody, a wydala zbędne produkty przemiany materii bezpośrednio do wody wykorzystując zjawisko dyfuzji. Jednak u zwierząt stojących wyżej na drabinie ewolucji sytuacja ta ulega zmianie. W przypadku bardziej rozwiniętych organizmów, a zwłaszcza u człowieka, poszczególne komórki i grupy komórek mają o wiele bardziej wyspecjalizowane funkcje, i dlatego potrzebne im są lepiej rozwinięte systemy zaopatrujące w pożywienie i odprowadzające toksyczne produkty przemiany materii.

Jednym z takich systemów jest układ limfatyczny, składający się z siatki naczyń limfatycznych i wysoko wyspecjalizowanych narządów i tkanek limfatycznych, łącznie z grasicą, śledzioną i migdałkami.

Naczynia limfatyczne - najmniejsze z nich nazywają się naczyniami chłonnymi włosowatymi - przebiegają wzdłuż tętnic i żył. Ich zadanie polega na zbieraniu z tkanek płynu zwanego limfą lub chłonką. Ścianki naczyń chłonnych włosowatych są bardzo cienkie i bardzo dobrze przepuszczalne, więc duże cząsteczki i cząstki, a także bakterie, które nie mogą dostać się do włosowatych naczyń krwionośnych, zostają usunięte wraz z limfą.

Podobne prace

Do góry