Ocena brak

Czym jest uczucie pragnienia?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Picie różnych napojów jest zdeterminowane częściowo nawykiem, który często każe nam to robić niezależnie od rzeczywistej potrzeby uzupełnienia płynów. Jeśli pijemy więcej, niż nasz organizm potrzebuje, nadmiar płynu zostanie z niego usunięty przez zwiększenie zawartości wody w moczu. I odwrotnie, jeśli płyny w naszym organizmie nie występują w pożądanej ilości, mocz staje się bardziej skoncentrowany, żeby niezbędna dla życia woda nie była tracona podczas wydalania zbędnych substancji.

Jeśli nasz organizm potrzebuje więcej płynów, niż otrzymuje, pojawia się uczucie pragnienia. Pragnienie jest kontrolowane przez podwzgórze, obszar mózgu spełniający wiele różnych zadań, między innymi regulujący uczucia pragnienia i głodu. Komórki nerwowe w podwzgórzu monitorują przepływ krwi i stężenie soli oraz innych substancji znajdujących się we krwi. Jeśli objętość krwi maleje zbyt mocno albo jeśli stężenie soli zbytnio się podnosi, co jest wskazówką, że organizm potrzebuje więcej wody, komórki nerwowe stymulują wydzielanie hormonu, który sprawia, że gardło robi się suche, przez co chce nam się pić.
Działalność podwzgórza sprawia również, że nerki kontrolują ilość wody wchodzącej w skład moczu. Regulując uczucie pragnienia podwzgórze współpracuje z receptorami w ustach i gardle. Te receptory są połączone z pniem mózgu i przestają informować nas o pragnieniu po otrzymaniu od mózgu sygnałów, że zaspokoiliśmy już nasze pragnienie - nawet jeśli wypity płyn nie zaczął jeszcze krążyć w organizmie.

Podobne prace

Do góry