Ocena brak

Czym jest śmierć mózgu?

Autor /Nelly Dodano /31.01.2012

Przez długie wieki bicie serca uważano za podsta­wową oznakę życia. Kiedy serce przestaje bić, organizm umiera po kilku minutach. Jednak medy­cyna wykazała w dzisiejszych czasach, że serce, jak reszta organizmu, znajduje się pod kontrolą mózgu. To mózg zawiera esencję życia - świado­mość i umysł. Jeśli jest poważnie uszkodzony, inne części prędzej czy później przestają pracować i życie zamiera.
Mózg mieszkanki RPA doznał rozległych uszko­dzeń podczas wypadku. Jeśli stan mózgu nie roku­je wyleczenia, może się zdarzyć, że inne narządy mogą jeszcze funkcjonować, przynajmniej przez krótką chwilę. Szybka akcja pozwala wyjąć potrzebne organy z właściwie martwego już ciała i wykorzystać je do przeszczepu.
Idea śmierci mózgu została zaakceptowana. EEG - elektroencefalograf - rejestruje aktywność elektryczną mózgu, tzw. „fale mózgowe", i dostar­cza naukowej informacji, jak i czy w ogóle pracu­ją różne części mózgu. Informacji tej towarzyszą różne testy medyczne odruchów ciała, pracy zmy­słów i innych procesów życiowych. O śmierci móz­gu orzeka specjalna komisja złożona z anestezjo­loga (kierownika oddziału), neurochirurga oraz lekarza medycyny sądowej.

Podobne prace

Do góry