Ocena brak

Czym jest przewód pokarmowy?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Od momentu, gdy pokarm trafi do jamy ustnej, rozpoczyna się proces jego trawienia; pokarm stopniowo przekształca się w energię, która daje nam siłę.

Trawienie odbywa się w przewodzie pokarmowym, dziewięciometrowej „rurze", rozpoczynającej się w jamie ustnej, zakończonej otworem odbytowym, przez który wydalane są niestrawione resztki pokarmu. Przewód pokarmowy składa się z kilku części: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego (dwunastnicy, jelita czczego i krętego) oraz jelita grubego (kątnicy, okrężnicy i odbytnicy) zakończonego otworem odbytowym. Przewód pokarmowy wraz z gruczołami dodatkowymi (wątrobą i trzustką) oraz narządami pomocniczymi (zębami i językiem) tworzy układ pokarmowy człowieka.

Gdy pokarm przesuwa się przez przewód pokarmowy, co trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, w zależności od składu chemicznego pokarmu, podlega on działaniu enzymów trawiennych - złożonych, białkowych substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki wydzielnicze usytuowane w różnych częściach układu pokarmowego. Enzymy mieszają się z pokarmem, stopniowo go trawiąc.

Podobne prace

Do góry