Ocena brak

Czym jest proces wzrostu organizmu?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Dzięki laboratoryjnemu badaniu pokarmów możemy dzisiaj określić wartość kaloryczną naszej diety, czy ilość zawartego w niej białka. Parametry te mają istotne znaczenie dla rozwoju i wzrostu naszego organizmu.

W przeciągu całego naszego życia właśnie i przyjmowane pożywienie - bądź jego brak - determinuje w dużym stopniu, czy prawidłowo rozwijamy się fizycznie, czy nasze organizmy są w stanie funkcjonować i czy mamy dostateczną ilość energii do spełniania codziennych zadań.

Proces wzrostu

Ciało ludzkie składa się z żywych komórek i elementów pozakomórkowych, które tworzą tkanki, narządy i układy. Proces wzrostu polega na tym. że powstają nowe komórki, podczas gdy stare w dalszym ciągu się rozwijają. Od momentu narodzin aż do okresu dorastania wzrost jest stały i dobrze widoczny. Rośnie każda część organizmu: kości wydłużają się. robią się coraz grubsze i silniejsze. narządy wewnętrzne - łącznie z mózgiem, sercem, płucami i wątrobą - powiększają się. a włosy i paznokcie nieustannie się wydłużają. Jesteśmy świadomi faktu, że nasze rozmiary zmieniają się stosownie do tempa rośnięcia.

Poszczególne fragment) ciała nie rosną z taką samą prędkością, ani proporcjonalnie do siebie. Na przykład głowa osiąga pełną wielkość w pierwszym roku życia, podczas gdy korpus i kończyny w dalszym ciągu się powiększają. Ostateczny wzrost całego ciała osiągamy mniej więcej od 16 do 21 roku życia. Zakładając, że dana osoba ma prawidłową wagę w stosunku do wzrostu - nie jest ani za gruba, ani za szczupła - taką właśnie wagę powinno się zachować przez całe dorosłe życie.

Kiedy mówimy ..on już nie rośnie" mamy zwykle na myśli, że ktoś osiągnął już ostateczną, zewnętrzną" wielkość. W rzeczywistości jednak rośniemy" przez całe życie, ponieważ komórki, z których są zbudowane nasze organizmy, cały czas podlegają "naprawie" i regeneracji.

Podobne prace

Do góry