Ocena brak

Czym jest prezerwatywa?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Metody mechanicznej antykoncepcji polegają na stworzeniu fizycznej bariery pomiędzy plemnikiem a komórką jajową, by uniemożliwić zapłodnienie.

Jedną z nich jest prezerwatywa. Jest to gumowy „rękaw" zamknięty z jednego końca, który podczas ejakulacji zatrzymuje płyn nasienny zawierający plemniki. Należy go naciągnąć na prącie w erekcji (powiększone i sztywne) jeszcze przed penetracją, a po stosunku zwinąć i wyrzucić.

Prezerwatywy są w zasadzie skuteczne, zwłaszcza obecnie, gdy większość nasącza się środkami plemnikobójczymi. Są także jedyną skuteczną metodą antykoncepcji zapobiegającą równocześnie przekazywaniu chorób przenoszonych drogą płciową, w tym AIDS.

Wadą prezerwatyw jest możliwość ześliźnięcia się podczas stosunku. Bardzo rzadko zdarza się, by prezerwatywa pękła czy przeciekała. Po takim „wypadku" kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu otrzymania tak zwanej „pigułki po stosunku". Specjalny zestaw hormonów, zażyty w ciągu 72 godzin po stosunku, pomoże zapobiec niechcianej ciąży. Jednak pigułka po stosunku nie daje pełnej gwarancji skuteczności, wzbudza także wątpliwości natury moralnej.

Podobne prace

Do góry