Ocena brak

Czym jest pokwitanie(dojrzewanie płciowe)?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Pokwitanie (dojrzewanie płciowe) to okres, kiedy ciało dziecka zaczyna zmieniać się w ciało osoby dorosłej. Zachodzą wtedy wielkie zmiany fizyczne, a najważniejszym skutkiem tych gwałtownych procesów jest osiągnięcie dojrzałości płciowej, umożliwiające uczestnictwo w procesie reprodukcji.
Dojrzewanie zaczyna się w wieku od 11 do 16 lat. Zazwyczaj zaczyna się rok, dwa wcześniej u dziewcząt niż u chłopców. Dzieci w krajach rozwiniętych zaczynają coraz wcześniej wchodzić w okres dojrzewania. W połowie XIX wieku w Europie Zachodniej dojrzewanie zaczynało się przeciętnie około 16 roku życia. Obniżenie się tego wieku jest w dużej mierze związane z poprawą warunków higienicznych, lepszą dietą i opieką medyczną. Nawet dziś poważna infekcja może opóźnić pokwitanie.
Po okresie pokwitania następuje okres młodzieńczy, podczas którego zachodzą dalsze zmiany fizyczne. Jednak jeszcze ważniejsze są zmiany w emocjach, nastrojach i ogólnym zachowaniu. W okresie pokwitania dzieci zwykle szukają towarzystwa osób tej samej płci. W okresie młodzieńczym zaczynają interesować się przedstawicielami płci przeciwnej, w kontaktach z którymi nie są już tak nieśmiali czy nieporadni.

Podobne prace

Do góry