Ocena brak

Czym jest podejście holistyczne w medycynie komplementarnej?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Elementem wspólnym dla wielu komplementarnych systemów medycznych jest podejście holistyczne. Odnosi się do stosunku do pacjenta i jest odpowiedzią na często powtarzaną krytykę, że medycyna konwencjonalna zajmuje się wyłącznie objawami i przypadkami, a nie samymi ludźmi. Weźmy pod uwagę ten uproszczony przykład: do lekarza przychodzi pacjent skarżący się na ból głowy. Lekarz szuka przyczyn dolegliwości, ale nic nie znajduje i przepisuje tabletki przeciwbólowe. Tabletki zlikwidują ból, ale leczenie dotyczy tylko objawów. Pytanie o przyczynę bólu pozostaje bez odpowiedzi.
Przy podejściu holistycznym patrzy się szerzej niż tylko na pojedyncze objawy, szerzej nawet niż na fizyczny stan pacjenta. Bierze się pod uwagę całą osobę - stan umysłu i psychiki, styl życia, emocje, stresy, troski, a nawet aspekty duchowe i religijne. Gdzieś tam musi kryć się przyczyna bólu. Leczenie objawów skutkuje tylko na pewien czas. Leczenie przyczyny i przywrócenie stanu naturalnej równowagi umysłowej i fizycznej jest jedyną drogą całkowitego wyleczenia.

Szczęśliwie do przeszłości odchodzą metody leczenia zajmujące się tylko fizycznymi objawami. W ostatnich latach również większość lekarzy zajmujących się medycyną konwencjonalną zaczęło brać pod uwagę nie tylko aspekty fizyczne stanu zdrowia pacjenta. Podczas wizyty lekarz zadaje też pytania o obciążenie umysłowe, sen, zmartwienia i podobne tematy. Pod tym względem medycyna komplementarna i holistyczna pomogły poszerzyć zakres działania normalnej medycyny naukowej.

Obecnie stosuje się wiele różnych rodzajów medycyny komplementarnej. Niektóre stają się częścią medycyny konwencjonalnej lub traktowane są jako metody uzupełniające. Ogólnie systemy komplementarne można podzielić na kilka różnych dyscyplin. Odpowiednio wiele jest sposobów ich praktykowania. Głównymi rodzajami terapii zajmują się specjalistyczne organizacje, kształcące i nadzorujące kadry wykonawcze. Nadają różne stopnie kwalifikacji w zależności od poziomu wiedzy i doświadczenia oraz prowadzą spis uznanych specjalistów dla potrzeb osób, które chciałyby skorzystać z ich usług. Trzeba jednak strzec się pospolitych oszustów, ponieważ wielu niewyszkolonych szarlatanów wykonuje zabiegi, nie posiadając do tego kwalifikacji ani uprawnień.

Wizyta u specjalisty medycyny alternatywnej najczęściej rozpocznie się od dość długiego wywiadu. Pytania będą dotyczyły nie tylko samego problemu, ale także historii choroby pacjenta, doświadczeń z dzieciństwa, sytuacji rodzinnej i zawodowej, osobowości, marzeń i ambicji, lęków i niepokojów oraz wielu innych aspektów życia. Porada i leczenie będą zależeć od rodzaju medycyny komplementarnej. Bardzo możliwe, że pacjent nie tylko będzie musiał zażywać leki, ale także wprowadzić wiele zmian w swoim sposobie życia, od nawyków żywieniowych do sfery związków społecznych i duchowych.

Podobne prace

Do góry