Ocena brak

Czym jest mowa?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Mowa jest podstawowym atrybutem człowieczeństwa. Przywołane wspomnienia przekazuje się za pośrednictwem mowy innym ludziom i w ten sposób pojedynczy człowiek może korzystać z dorobku ludzkości bez konieczności uczenia się przez doświadczenie. Tej umiejętności zawdzięczamy gwałtowny rozwój gatunku ludzkiego.

Nasza zdolność do posługiwania się mową jest związana ze szczególną budową ludzkiej krtani. Dźwięki mowy tworzymy, łącząc działanie strun głosowych z umysłowym obrazem znaczenia danego dźwięku czy kilku dźwięków.

Zdolności językowe są rozwijane niemal wyłącznie w jednej z dwóch półkul mózgowych, zwykle w półkuli lewej. Okazuje się, że zwierzęta także potrafią się porozumiewać, choć w ograniczonym stopniu. W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat prowadzono eksperymenty w celu sprawdzenia, czy szympansy, pod względem genetycznym najbliżsi krewni człowieka, również mają zdolność posługiwania się językiem (jako systemem przekazywania informacji).

Szympansy nie mają fizycznej możliwości mówienia, ale potrafiły w zdumiewający sposób rozwinąć swoje umiejętności porozumiewania się. Pewną szympansicę o imieniu Washoe nauczono porozumiewania się w języku migowym. Po czterech latach Washoe nauczyła się rozpoznawać i używać 132 znaki. Potrafiła także generalizować zdobytą wiedzę, nazywając lodówkę „otwartym jedzeniem i piciem". W innym eksperymencie szympansica Lucy nauczyła się używać ludzkiego języka migowego i przez 10 lat wychowywała się w ludzkim domu. Po tym okresie powróciła do dzikich szympansów. Dwa lata później zobaczyła człowieka, którego spotkała we wcześniejszym okresie życia. Posługując się mową znaków desperacko przekazała: „Pomóż się wydostać".

Tak biegłe wykorzystanie środka komunikacji sugeruje, że umysł szympansów może już być zdolny do myślenia i wymyślania nazw. Jednak język nie polega wyłącznie na nazywaniu przedmiotów i czynności, i jak dotąd okazało się, że żaden gatunek zwierząt nie jest w stanie posługiwać się gramatyką i składnią, narzędziami pozwalającymi człowiekowi wymieniać między sobą najbardziej skomplikowane idee.

Podobne prace

Do góry