Ocena brak
Czym jest masaż?
Stres związany z życiem codziennym sprawia, że nasze mięśnie są ciągle napięte, a napięcie może być źródłem chorób i bólu. Masaż pomaga nam rozluźnić napięte mięśnie i stymuluje układy organizmu do wydajniejszej pracy.
Jeśli podczas gry w piłkę nożną odniesiemy kontuzję, instynktowną reakcją będzie roztarcie bolącego miejsca. Ta czynność jest już prostą formą masażu. Masaż to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu w celach leczniczych lub kosmetycznych. Zabieg ten wykonuje się przez głaskanie, ugniatanie, rozcieranie i oklepywanie powierzchni skóry, co stymuluje krążenie krwi w tkance skórnej i tkankach położonych pod nią oraz daje miłe uczucie odprężenia. Towarzyszący współczesnemu człowiekowi stres może prowadzić do wielu schorzeń albo pogłębić już istniejące problemy zdrowotne. Odpowiednio wykonane zabiegi masażu rozluźniają napięte mięśnie oraz zmniejszają ból, a zatem pośrednio poprawiają stan umysłowy i emocjonalny pacjentów, nawet cierpiących na przewlekłe schorzenia. Rozróżniamy trzy rodzaje masażu: leczniczy, sportowy i higieniczno-kosmetyczny.
Jeśli masaż ma być skuteczny, musi być wykonany energicznie, a jednocześnie tak, by nie zaszkodził pacjentowi. Każdy, kto chciałby zostać zawodowym masażystą, musi opanować prawidłowe techniki. Szkoleniem fachowym przyszłych masażystów zajmują się w Polsce Medyczne Studia Zawodowe Techników Fizjoterapii i Krakowska Szkoła Masażu dla Inwalidów Wzroku.
Jedną z korzyści z dobrze wykonanych zabiegów jest lepsze ukrwienie, choć tkanka skórna potrzebuje mniej krwi od tkanki mięśniowej, zwłaszcza jeśli mięśnie są „zablokowane" przez długotrwałe napięcie. Krążenie krwi w tkance mięśniowej poprawia głęboki masaż, polegający na ugniataniu włókien mięśniowych.
Czasami masaż reklamuje się jako sposób na eliminowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z takich części ciała, jak pośladki czy talia, ale nie ma dowodów na to, że wykonywane w takim celu zabiegi przynoszą długotrwałe skutki. Masaż twarzy niewątpliwie wygładza zmarszczki, poprawia koloryt skóry i zmniejsza napięcie mięśni.
Specjalna technika „zewnętrznego masażu serca" jest stosowana przy udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jeśli stwierdzi się ustanie pracy serca pacjenta.
Rodzaj zastosowanego masażu zależy od dolegliwości zgłoszonej przez pacjenta. Przykładowo może nią być napięcie mięśni karku i pleców spowodowane długotrwałym siedzeniem przy biurku podczas odrabiania zadań domowych albo pracy przy komputerze, zwłaszcza jeśli krzesło i biurko nie są wygodne i dostosowane do wzrostu siedzącego. Skutkiem złej postawy przy pracy są zaokrąglone plecy, sztywny kark, a po pewnym czasie bóle głowy, czy nawet mdłości. Lecznicze działanie masażu będzie polegało w tym wypadku na rozluźnieniu mięśni ramion i karku, dzięki czemu ból minie.
Innym przykładem przydatności masażu może być sytuacja, kiedy słabe krążenie sprawia, że pacjent ma stale zimne dłonie i stopy, a także odczuwa ból w nogach (choroba Raynouda). Stres może pogłębić te negatywne objawy, powodując mocniejsze kurczenie się mięśni, wskutek czego krążenie krwi zostanie jeszcze bardziej ograniczone, a odczuwany ból zniechęci pacjenta do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wówczas do problemów zdrowotnych dołącza się nadwaga i nerwowość. Masaż rozluźnia i odprężając całe ciało oraz przynosząc uspokojenie, likwiduje napięcie i poprawia krążenie. Pomogą też pozbyć się pozostałych wymienionych dolegliwości, gdyż szybszy przepływ krwi przez tkanki wzmaga metabolizm.
Masaż leczniczy dzieli się na kilka rodzajów: masaż klasyczny, specjalistyczny, w środowisku wodnym oraz przyrządowy. Masaż klasyczny polega na odpowiednim ułożeniu pacjenta i stosowaniu jednej z klasycznych technik masażu. Używa
się w nich przede wszystkim dłoni z wykorzystaniem olejku lub talku w celu zmniejszenia tarcia przy kontakcie skóry z dłonią. Na zachodzie Europy zyskuje ostatnio popularność masaż orientalny (shiatsu), co ma związek z zainteresowaniem akupunkturą, z którą jest spokrewniony..