Ocena brak

Czym jest hatha joga?

Autor /Rysiu Dodano /31.01.2012

Hatha joga składa się z trzech głównych ele­mentów: różnych układów ćwiczeń zwanych asa-nami, specjalnych ćwiczeń oddechowych o nazwie pranajamy oraz medytacji. Te dyscypliny zostały podobno opracowane jako odpowiedź na dwa podstawowe pytania stawiane przez pierwszych joginów: „Jak mogę pozbyć się bólu?" i „Jak mogę zwyciężyć śmierć?". Mędrcy ci stwierdzili, że ból fizyczny można opanować dzięki wykonywaniu asan, ból emocjonalny kontroluje stosowanie pranajam, a po wzniesieniu się ponad sprawy ciała i umysłu można osiągnąć w drodze medytacji pewien rodzaj nieśmiertelności.
W naszych czasach miliony mieszkańców Za­chodu regularnie trenują jogę. Entuzjaści tej nauki potrafią wymienić wiele zalet płynących z wykony­wania ćwiczeń zalecanych przez joginów. Poza ogólnym usprawnieniem i uelastycznieniem ciała, joga ma także zapobiegać wielu chorobom i doleg­liwościom fizycznym, łącznie z astmą, zapaleniem
stawów, zapaleniem oskrzeli i chorobami serca. Joga daje ludziom możliwość przynajmniej chwi­lowego oddalenia się od stresu życia codziennego i zrelaksowania, by nie tylko ciało, ale i umysł mógł wyciszyć się i zwolnić tempo pracy.

Podobne prace

Do góry