Ocena brak

Czym jest faza głębokiego snu?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Podczas snu głębokiego (charakteryzującego się falami o niskiej częstotliwości) nie trwamy w całkowitym bezruchu. Nie zdając sobie z tego sprawy, możemy drgnąć lub przesunąć ręką przeszkadzający koc czy odgonić irytującą muchę. Również ciało zmienia swoją pozycję - w pewnych okresach co sześć minut, a w ciągu całej nocy nawet 40 razy. Możemy poruszyć ręką lub nogą, czy nawet przewrócić się z brzucha na plecy. Są to czynności automatyczne. Dzięki nim naczynia krwionośne i nerwy nie są zbyt długo przyciśnięte, co mogłoby je uszkodzić.

Zmysły nie przerywają pracy i wysyłają sygnały do mózgu. Mózg ignoruje większość z nich, jednak reaguje na sprawy pilne. Czując dym czy słysząc płacz najprawdopodobniej zbudzimy się ze snu.

Po jednej, dwóch godzinach można zauważyć kolejne zmiany. Fale mózgu przyspieszają i zaczynają przypominać fale typowe dla drzemki. Funkcje organizmu, takie jak oddychanie i bicie serca, również stają się odrobinę szybsze. Organizm i mózg wchodzą w nową fazę snu. zwaną fazą REM.

Podobne prace

Do góry