Ocena brak
Czym jest badanie screeningowe u noworodków?
Badania przesiewowe nie kończą się z chwilą przyjścia dziecka na świat. Stan zdrowia wszystkich noworodków jest dokładnie badany, a jeśli są powody do niepokoju, przeprowadza się dalsze, bardziej szczegółowe testy.
Wkrótce po porodzie od noworodka pobiera się krew w celu wykonania testu na fenyloketonurię, chorobę wynikającą z zaburzenia przemiany pewnego aminokwasu. Chorobie tej można przeciwdziałać, przestrzegając specjalnej diety - nie leczona może doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Skuteczność tego prostego badania przesiewowego sprawiła, że w wielu państwach nie ma już przypadków nie leczonej fenyloketonurii - jest to jeden z argumentów przemawiających za stosowaniem badań screeningowych.
Sprawdza się także, czy u nowo narodzonych dzieci nie doszło do zwichnięcia stawu biodrowego i przeprowadza badanie krwi, z którego wyników można odczytać możliwość ewentualnego wystąpienia problemów z tarczycą. Niedoczynność tarczycy - kiedy gruczoł tarczycy nie pracuje prawidłowo, co prowadzi do opóźnienia umysłowego - jest kolejną chorobą, w przypadku której wcześnie przeprowadzone badania przesiewowe odznaczają się wysokim poziomem skuteczności. Jeśli stan ten zacznie się leczyć, zanim noworodek ukończy szósty tydzień życia, zwykle nie pozostawia po sobie długotrwałych następstw.
Niemowlęta i dzieci są poddawane różnorakim testom. Regularne ich wykonywanie pozwala stwierdzić obecność różnych wad i zaburzeń. Dokładnie bada się wzrost dziecka, aby szybko wykryć ewentualne problemy. W regularnych odstępach czasu bada się także słuch i wzrok. W tego rodzaju screeningu ważną rolę spełniają rodzice, gdyż jako pierwsi mogą zauważyć u swojego dziecka niepokojące symptomy, które mogą być następnie zbadane przez lekarzy.