Ocena brak

Czym jest antykoncepcja?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Przez tysiące lat ludzie wymyślali najrozmaitsze sposoby uniknięcia ciąży - kobiety wkładały sobie do pochwy odchody krokodyla albo zachowywały po stosunku pozycję stojącą. Obecnie lepiej rozumiemy pracę układu rozrodczego i mamy do dyspozycji o wiele pewniejsze metody antykoncepcji.

Owocem seksu są dzieci. Oczywiście nie zawsze, jednak właśnie reprodukcja jest podstawowym biologicznym celem zbliżeń płciowych. Tymczasem większość ludzi czerpie przyjemność z seksu i nie chce poczynać nowego życia przy każdym akcie płciowym. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Niektórzy uważają, że przeszkodzi im to w karierze zawodowej. Inni mają już liczne potomstwo lub cierpią na poważne choroby, jeszcze inni nie lubią dzieci, czują się za młodzi lub za starzy itd.

Antykoncepcja to działania mające na celu zapobieganie poczęciu i umożliwiające aktywne życie płciowe bez obawy o nie planowaną ciążę. Niektórym ludziom religia bądź tradycja nie pozwala na stosowanie środków antykoncepcyjnych, jest to więc kwestia sumienia partnerów.

Podobnie osobisty charakter na wybór określonej metody. Są metody ogólnie uznawane za skuteczniejsze od innych. Ale jeśli daną metodę badano na stu parach i okazała się skuteczna w 99%, oznacza to, że dla jednej pary była nieskuteczna. Wiele zależy od właściwego zastosowania wybranej metody. Bardzo ważne jest również, by partnerzy wiedzieli, na czym polega poczęcie dziecka i jak działają poszczególne metody. Warto także poprosić o poradę lekarza i wspólne przedyskutować problem w sposób otwarty i szczery.

Są metody, które okazują się odpowiednie dla niektórych kobiet i par, podczas gdy dla innych są one nie do przyjęcia. Jest to sprawa osobistych upodobań, motywacji, stylu życia, komfortu i wygody zastosowania, ewentualnych efektów ubocznych i innych czynników. Z tego względu wykresy skuteczności poszczególnych metod mogą służyć jako ogólne wskazówki, ale nie można kierować się nimi w indywidualnych przypadkach.

Podobne prace

Do góry