Ocena brak

Czy kości mogą się same odbudować?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Podobnie jak inne części ciała człowieka, kości podlegają nieustannym zmianom, polegającym na ciągłej przebudowie, naprawach itp. W ciągu całego życia organizm usuwa stare, zużyte części kości i odbudowuje w to miejsce nowe. Dlatego kości podlegają zmianom przede wszystkim w miejscach, które intensywniej pracują niż pozostałe, np. w pośladkach i udach.

Kości, które nie znajdują się pod wpływem różnego rodzaju napięć i nacisków, słabną. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, lub chore, które długo przebywają w łóżku, stwierdzają, że ich kości stały się słabe. Astronauci odbywający długie podróże mają podobne problemy, ponieważ przebywanie w stanie nieważkości znacznie zmniejsza nacisk na kości.

Kość w odpowiedzi na różnego rodzaju urazy i przeciążenia może nieznacznie się wydłużać lub skracać, dzięki czemu nie łamie się tak łatwo. Kiedy skaczesz, a więc zmuszasz do szczególnej pracy kości nóg, działasz na nie z nienaturalnie dużym naciskiem. Na szczęście każdy centymetr kwadratowy kości udowej może wytrzymać ciężar odpowiadający wadze hipopotama.

Każda kość jest doskonale przystosowana do wytrzymywania codziennych naprężeń i nacisków - chroniąc się odpowiednio przed odkształceniem się. Niezręczny ruch lub upadek może jednak spowodować złamanie kości.

Do góry