Ocena brak

CZY JEST MOŻLIWA I CELOWA KODYFIKACJA PRAWA FINANSOWEGO LUB ICH CZĘŚCI?

Autor /Zenobiusz Dodano /09.12.2011

Wydaje się ze kodyfikacja przepisów prawa finansowego jest celowa lecz niezwykle utrudniona ze względu na cały czas następujące zmiany i dostosowywaniu Polski do nowej sytuacji politycznej gospodarczej. Prawo finansowe jest niezwykle trudno normować z względu że nie ma ono części wspólnej dla wszystkich jego działów (brak części ogólnej na podobieństwo prawa cywilnego czy karnego) jak również inne działy prawa publicznego nie mają skodyfikowanej części ogólnej np. prawo adm.

Dlatego niezwykle istotne jest to w jakim zakresie konstytucja danego państwa zawiera regulacje prawne które stanowią o części ogólnej działów prawa publicznego w tym prawa finansowego. Prawo finansowe ma wspólne instytucje prawa i także opiera się na specyficznych zasadach prawnych o których należy pamiętać przy tworzeniu przepisów prawa. Nieustanne zmiany polityczne-społeczne i gospodarcze oznaczają nie tylko konieczność zastępowania jednych ustaw drugim lecz p w potrzebą definitywnego eliminowania z sys prawnego rozwiązań które nie przestawały do nowego ustroju politycznego i gospodarczego i zastępowania ich rozwiązaniami nowymi.

Problemy legislacyjne mogą być zmniejszone dzięki respektowaniu ustalonych zasad tworzenia prawa oraz przez zastosowanie odpowiedniej organizacji działalności legislacyjnej wiele zależy od tego jakie wymogi stawia przed legislacją finansową konstytucja danego państwa czy rozwiązuje ona problem źródeł prawa czyniąc go katalogiem zamkniętym i uwzględniając specyfikę finansów publicznych.

Podobne prace

Do góry