Ocena brak

Czy historia jest potrzebna ludziom?

Autor /Roman515 Dodano /14.10.2011

Historia jest bardzo ważną dziedziną nauki, świadczącą o naszej przeszłości, procesach rozwoju życia społecznego ... itd. Dzięki niej możemy dopatrzyć się np. jakie błędy zostały popełnione przez naszych przodków, by w przyszłości uniknąć takich, czy innych sytuacji, które mogłyby być powodem wszelkich konfliktów, upadków itp. Dzięki tej dziedzinie możemy poznać swoją prawdziwą tożsamość narodową, co dla wielu ludzi jest dość istotną rzeczą. Dzieje naszego społeczeństwa bardzo często wykorzystywane są w polityce, gospodarce, gdzie korzysta się z wszelkiego rodzaju dokumentów archiwalnych, np. dane osobowe, konstytucje, ustawy ... itd.

Dobrym przykładem tego jak potrzebna jest historia człowiekowi, jest aktualna sprawa wypłacania odszkodowań przez niemieckie koncerny osobom, które podczas drugiej wojny światowej niewolniczo pracowały na rzecz owych zakładów. Kroniki i różnego rodzaju dokumenty potwierdzają, że dana osoba akurat tu i wtedy pracowała.

Historia wspomaga również przetrwanie różnych kultur, obyczajów czy tradycji, dzięki czemu dzisiejszy człowiek posiada wartości, na wzór swojego przodka.

Istnieje nawet takie powiedzenie : "historia est magistra vitae" - co znaczy - historia jest nauczycielką życia. Myślę, że to najlepszy fakt podsumowujący i potwierdzający to..., że nie ma zarówno historii bez człowieka, jak i człowieka bez historii.

Podobne prace

Do góry