Ocena brak

Czubatka ubiorkolistna

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Czubatka ubiorkolistna to śliczna roślina jednoroczna. Kwiaty o żółtych środkach otoczone są niebieskimi płatkami. Wśród licznych odcieni znajdziemy odmiany o barwie liliowej, białej i czerwonej. W sklepach nabyć można torebki z nasionami różnokolorowych odmian lub każdy kolor osobno. Czubatka kwitnie od połowy czerwca do końca lata. Czubatki można sadzić w ogrodzie skalnym, tworząc z nich obwódki o wysokości około 25 cm oraz uprawiać w skrzynkach. Ich delikatny zapach najlepiej docenimy, gdy będą rosły blisko okna lub ozdobią balkon.

Czubatki dobrze znoszą zimno, ale wysadzamy je dopiero na poczatku maja. Kwiaty sadzimy co 20 cm.

Roślina lubi otwartą przestrzeń i dużo światła, w cieniu marnieje.

Ukorzeniona roślina nie wymaga podlewania, chyba że nadejdzie susza.

Czubatki dobrze rosną w prawie każdym podłożu o dobrym drenażu. Najlepiej rozwijają się w glebie żyznej, bogatej w składniki mineralne.

Rośliny łatwo przystosowują się do naszych warunków, choć pochodzą z dalekiej Australii. Znoszą zarówno późne przymrozki jak i letnie upały.

Jeśli poodrywamy młode pędy, sprawimy że roślina szybciej się rozkrzewi i będzie gęściej rosła. Na terenach narażonych na działanie silnych wiatrów warto podeprzeć wysokie okazy. Podpórki i tak zostaną zakryte przez liście i kwiaty.

Czubatki siejemy w szklarni lub bezpośrednio w ogrodzie. W cieplarni sadzimy je wczesną wiosną, zapewniając temperaturę 18-21°C. Po wykiełkowaniu obniżamy temperaturę o ok. 3-5°C. Przed wysadzeniem rośliny należy dobrze zahartować. Jeśli zdecydujemy się wysiać nasiona do gruntu, robimy to w maju. Sadzimy w dołkach lub robimy to rzutowo.

Rośliny świetnie nadają się do wazonów jako kwiaty cięte, gdyż długo stoją w wodzie. Szczepki czubatek możemy posadzić do doniczek, by latem w domu móc się zachwycać zapachem kwiatów. Jeśli nasiona posiejemy w doniczkach jesienią, to rośliny hodowane w domu lub szklarni zakwitną zimą.

Ta roślina jest wyjątkowo mało kłopotliwa. Gdy tylko przekwitnie należy ją przyciąć. Być może wypuści kolejne pędy i ponownie zakwitnie. Szkodniki zawalczamy odpowiednimi środkami chemicznymi.

Podobne prace

Do góry