Ocena brak

Czosnek złotożółty

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, do 35 cm wysokości, łodyga wyprostowana, kanciasta. Cebula prawie kulista, do 2,5 cm średnicy, z suchą łupiną. Liście odziomkowe, podłużno--lancetowate do lancetowatych, z wyraźnym nerwem na spodzie, szarozielone. Żółte, zewnątrz zielonkawo znaczone kwiaty zebrane są w wielokwiatowe, kanciaste lub koliste nibybaldachy o średnicy do 7 cm, które albo wcale nie zawierają cebulek, albo - jednak rzadziej - mają nieliczne kwiaty i wykształcają cebulki.

Okrywa dwuklapowa, krótsza niż szypułki, trwała. Szypułki wyprostowane, do 35 mm długości, ale nierówne. Okwiat w kształcie gwiazdy; jego 6 działek jest ułożonych w dwu okółkach: 3 zewnętrzne są eliptyczne, wewnętrzne - odwrotnie lancetowate, spiczaste. Pręcików 6, krótszych od okwiatu, nitki pręcików żółte, pojedyncze. Zalążnia górna, trójkomorowa, niekanciasta. Torebka otoczona przylegającymi przetrwałymi listkami okwiatu.

Siedlisko: Cieniste skały górskie.  

Rozmieszczenie: Południowo-Zachodnia Francja i wschodnia Hiszpania.

Okres kwitnienia: Maj.

Zastosowanie: Młodych liści, drobno posiekanych używa się tak jak innych ziół czosnkowa-tych jako przyprawy do sałatek, zup i potraw z jarzyn. Cebula, o silnym zapachu czosnku, używana jest tak jak czosnek.

Uwagi ogólne: Obok wielu innych spokrewnionych gatunków, kwitnących różowo, ciemno-czerwono, a także niebiesko, szczególnie czosnek złotożółty spotyka się w ogrodach jako roślinę ozdobną. Najbardziej znanymi tunkami uprawnymi są jednak cebula kuchenna (Allium cepa), czosnek pospolity (A. sati-vum), por czyli czosnek zimowy (A porrum)J uchodzący za najłagodniejszy gatunek, szczypiorek (trybulka) (A. schoenoprasum) oraz szalotka (A. ascalonicum).

Podobne prace

Do góry