Ocena brak

Czosnek pospolity - formy podania

Autor /tina Dodano /09.01.2013

1 „ząbek” czosnku (lub więcej) zmiażdżyć i rozcieńczyć ½ szklanki ciepłego mleka.Podawać do picia kilka razy dziennie dzieciom skłonnym do przeziębień (jesienią iwiosną), anginy, grypy i in. profilaktycznie w ciągu 1—2 miesięcy.Syrop czosnkowy: wyciśnięty sok z 40 g zmiażdżonego czosnku zmieszać z syropemz 80 g wody i 80 g cukru (zamiast syropu z cukru można użyć gotowy syropprawoślazowy lub miód). Stosuje się go przy infekcyjnych chorobach drógoddechowych i grypie (po łyżeczce lub łyżce).Odwar przeciw owsikom (do lewatywy): 4—6 ząbków czosnku zmiażdżyć izagotować z ½ 1 mleka lub 2—3 zmiażdżone ząbki czosnku zalać ¼ l ciepłej wody(płyn może być wykorzystany również do okładów dezynfekcyjnych).Olej czosnkowy: kilka zmiażdżonych „ząbków” czosnku zawija się w gazę iumieszcza w ok. 15 ml oleju jadalnego (najlepiej w oliwie), następnie lekko podgrzewa.Uzyskany wyciąg olejowy stosuje się przy bólu uszu — nacieranie okolic ucha itamponowanie wacikiem (olej rozpuszcza woszczynę).

W handlu mamy również gotowy preparat Alliofil — liofilizowany wyciągczosnkowy w postaci drażetek. Podaje się go 2—3 razy dziennie po 1 rozdrobnionejdrażetce po jedzeniu, m. in. w biegunkach niemowlęcych.Czosnek we wskazanych dawkach nie wykazuje działania ubocznego, natomiast przyprzedawkowaniu możliwe jest podrażnienie błony śluzowej żołądka; nie należy gorównież podawać w zaawansowanym zapaleniu nerek.Nieprzyjemny zapach czosnku częściowo usuwa spożywanie jednoczesne świeżejnaci pietruszki, selera, lubczyka lub marchwi.Zielone liście czosnku zawierają znaczne ilości karotenu i witamin: B1, PP i C, atakże wiele składników mineralnych. Z tego względu powinny być szerzejwykorzystywane w praktyce kulinarnej jako cenny dodatek do mięs, zup, sałaty,twarożku itp.

Zaleca się również jedzenie czosnku lub jego młodych liści po usiekaniu i roztarciu zmasłem i nacią pietruszki. Jest to smaczna pasta do chleba, szczególnie polecanadzieciom często chorującym na nawracające infekcje dróg oddechowych (dostarczacennej witaminy A i dobrze przyswajalnego wapnia).

Podobne prace

Do góry