Ocena brak

Czosnek grzebieniasty

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, do 60 cm wysokości. Cebule z łuską podłużnie włóknistą, zwykle ciemno zabarwioną. Łodyga wyprostowana, obła. Liście wąsko lub szeroko równo-wąskoeliptyczne, prawie płaskie, z wierzchu słabo rynien-kowate, z tępym wierzchołkiem; brzeg gładki lub bardzo delikatnie ząbkowany, spód liścia z 3-5 wydatnymi nerwami. Kwiaty różowe do ciemnofioleto-wych są zebrane w dość duże, luźne, wielokwiatowe nibybaldachy, które zwykle zawierają także cebulki.

Czasami rozwijają się w bal-dachach tylko cebulki, a kwiatów brak. Okrywa dwuklapowa, zwykle dłuższa niż baldach. Szy-pułki są cienkie, do 4 cm długości, zwisające. Działki okwiatu, w liczbie 6, ułożone w dwu okółkach, są odwrotnie jajowate, zaokrąglone, na wierzchołkach zagięte ku sobie, z ostrym grzbietem. Pręcików 6, prawie dwa razy tak długich jak okwiat. Zalążnia górna, z 3 owocd listków. Owocem jest torebka,  

Siedlisko: Na kamienistych, zakrzewionycf miejscach, na brzegach lasów i dróg, na wrz~ sowiskach i torfowych łąkach; w górac dochodzi do piętra alpejskiego.

Rozmieszczenie: Rozproszony w Europie Po\ łudniowej i Zachodniej; w Europie Środkow rzadki, na północy do południowej Szwer i Wysp Brytyjskich. W Polsce bardzo rzadk tylko w Bielinku nad Odrą, na Śląsku i w okol cach Krakowa.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie: Jak czosnek niedźwiedź W Europie Środkowej, nie wolno go zbierać.

Uwagi ogólne: Takie samo zastosowanie ma czosnek warzywny (Allium oleraceum), którego liście są półobłe, a z wierzchu rynienkowa-te; jego białawozielone lub brunatnoczer wonawe działki okwiatu są prawie tak samol długie jak pręciki. Typowy zapach wszystkich tych gatunków pochodzi od eterycznego olejku czosnkowego.

Podobne prace

Do góry