Ocena brak

Część piersiowa przełyku

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

W klatce piersiowej przełyk ku dołowi coraz bardziej oddala się od kręgosłupa. Aorta piersiowa (która zaczyna się na wysokości 4 kręgu piersiowego) biegnie wpierw wzdłuż lewego brzegu przełyku, następnie zaś ku dołowi wciska się między przełyk i kręgosłup. Po przejściu przez przeponę przełyk oddala się na Iewro od aorty, łącząc się z wpustem żołądka. Wzdłuż tylnej ściany przełyku w rowku między nim a aortą, do przodu od kręgosłupa, leży przewód piersiowy; dalej ku górze biegnie on między przełykiem i tętnicą podobojczykową lewą i skręcając na lewo uchodzi do kąta żylnego utworzonego przez żyły podobojczykową lewą i szyjną wewnętrzną lewą. Poza tym z tylu przełyku po stronie prawej biegnie żyła nieparzysta.

Z przodu do wysokości 4 kręgu piersiowego przełyk przykryty jest tchawicą i początkiem lewego oskrzela. Na tejże wysokości od strony lewej dochodzi łuk aorty. Poniżej rozdwojenia tchawicy przełyk z przodu styka się z osierdziem ściennym. Na tym samym poziomie dochodzą do przełyku oba nerwy błędne. Nerw błędny prawy biegnie ku dołowi na tylnej powierzchni przełyku, z którym przechodzi przez rozwór przełykowy do tylnej ściany żołądka. Nerw błędny lewy przechodzi na przednią powierzchnię przełyku i kieruje się dalej na przednią ścianę żołądka.

Ściany boczne przełyku w różnym stopniu przykryte są opłucną śródpiersiową. Lewa strona przełyku przykryta jest u góry na niewielkiej przestrzeni powyżej łuku aorty i u dołu również na małej przestrzeni powyżej rozworu przełykowego. Po stronie prawej opłticna śródpiersiową przykrywa powierzchnię prawą przełyku poniżej trzonu płuc.

Podobne prace

Do góry