Ocena brak

Czas i kolejność wykluwania się zębów mlecznych

Autor /judy Dodano /06.01.2012

1. Siekacze przyśrodkowe w 6—9 miesiącu życia

2. Siekacze boczne w 8—11 „ „

3. Zęby trzonowe przednie w 12—16

4. Kły w 16—20

5. Zęby trzonowe tylne w 20—30

Na uwagę zasługuje opóźnione wyrzynanie się kła, które tłumaczy się tyrn, że zawiązek kłów znajduje się znacznie głębiej od pozostałych zawiązków zębów, wymaga więc więcej czasu do osiągnięcia wolnej powierzchni szczęk. Jednoroczne dziecko miewa zwykle 8 zębów, półtoraroczne— 16, dwu i półroczne — pełne uzębienie mleczne.

Już podczas wytwarzania się uzębienia mlecznego rozpoczyna się wap-nienie koron zębów trwałych. U noworodka wierzchołki guzków pierwszych zębów trzonowych są już zwapnione. W końcu pierwszego roku życia rozpoczyna się wapnienie pierwszych trzech zębów, w piątym roku wszystkie korony lub ich większa część z wyjątkiem zęba mądrości są już wytworzone.

Jako pierwszy ząb uzębienia trwałego wyrzyna się w ciągu szóstego roku życia pierwszy ząb trzonowy, tzw. ząb «sześcioletni» zwykle wpierw dolny i funkcjonuje w ciągu kilku lat wspólnie z trzonowymi mlecznymi. W ciągu 7—8 roku (lub nawet od 6) wypadają przyśrodkowe siekacze mleczne i bezpośrednio potem wykluwają się ich zęby zastępcze, najpierw w żuchwie, a potem w szczęce. W rok później występują siekacze boczne (8—9 rok), następnie pierwsze przedtrzonowe (9—u rok), później drugie przedtrzonowe i kły (11—13 rok), wreszcie drugie trzonowe (12—14 rok), tzw. zęby «dwunastoletnie»; ze znacznym opóźnieniem, jako ostatnie, wykłuwają się zęby mądrości.

O ile zęby mleczne wykłuwają się mniej więcej w ciągu 2 lat, to wykluwanie się zębów stałych trwa około lat 18.

Podobne prace

Do góry