Ocena brak

Czarny i żółty to kolor logicznej oceny, który z nich i dlaczego powinien być wykorzystywany jako pierwszy?

Autor /Tobiasz0101 Dodano /06.01.2012

METODA 6-CIU KAPELUSZY MYŚLOWYCH dr Edwarda de Bono (Malta)

Kapelusz biały- oznacza dane fakty, informacje. Jakie dane mamy? Jakich nam brakuje? W jaki sposób uzupełnić potrzebne dane? Jest to styl myślenia obiektywnego, opartego na faktach.

Kapelusz zielony- symbolizuje pomysły, rozwiązania alternatywne, propozycje, sugestie, koncepcje. Kapelusz ten dotyczy myślenia twórczego.

Kapelusz żółty- to korzyści, zalety, zyski, oszczędności. Kapelusz ten wymaga myślenia całkowicie racjonalnego, logicznego. (czyli argumenty- bo...).

Kapelusz czarny- oznacza wyszukiwanie wad, negatywnych osądów, weryfikacje faktów, ocenę prawidłowości. Jest to kapelusz myślenia krytycznego, wymagającego racjonalności i logiki.

Kapelusz czerwony- charakteryzuje emocje, odczucia, przeczucia, intuicję. Wypowiedzi związane z myśleniem w tym kapeluszu nie trzeba popierać racjonalnymi argumentami.

Kapelusz niebieski- wykorzystywany jest do analizy procesu myślenia, jego kontroli i sterowania. Kapelusz ten symbolizuje czynności organizacyjne związane z funkcjonowaniem umysłu osoby wykorzystującej ten styl myślenia.

Autor wyróżnił 6 różnych stylów w procesie myślenia. Gdybym myślał tylko w jednym, ulubionym „ stylu ->problemy w komunikowaniu się z innymi.

Można nauczyć dzieci świadomie wybierać styl, zależnie od potrzeby chwili.

W krajach anglosaskich „nałożyć czapkę myślową”= „ zacznij myśleć”.

Pomyślmy w kolorze...”

Problematyką tą zajmuje się również prof. Nęcka (psycholog twórczości).

Biały- neutralny, zimny- myślenie logiczne o informacji, że można ją udokumentować, ma być sprawdzona, ścisła.

Do każdego koloru (np. białego) możemy zawsze wrócić. Nauczyciel narzuca styl myślenia, w jednym stylu.

Często nie wykorzystuje się niebieskiego kapelusza (analiza wszystkich punktów, o których mówiło się w poprzednich kapeluszach; czynność porównywana do przelotu samolotu przez chmury).

Ważne, by wybierać kapelusz żółty przed czarnym (Europejczycy myślą o wadach, a biorąc pod uwagę, że wiele pomysłów wady posiada- narażamy pomysł na odrzucenie).

* L: „Naucz swoje dziecko myślećEdward de Bono

Komputer w metodzie 6ciu kapeluszy myślowych może być wykorzystany w czterech spośród sześciu kapeluszy. Bezdyskusyjna jest przydatność w trakcie myślenia kolorem białym. Może on także wspomóc proces myślenia twórczego, czyli myślenia w kolorze zielonym.

Podobne prace

Do góry