Ocena brak

Czarnuszka damasceńska

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Czarnuszka damasceńska to roślina tradycyjnie uprawiana w wiejskich ogrodach. Jest ceniona ze względu na interesujące i piekne, błękitne kwiaty. Każdy kwiat jest otoczony drobniutkimi liśćmi, przez co wygląda jak miniaturowy bukiecik. Choć trudno w to uwierzyć, czarnuszka jest spokrewniona z jaskrem. Kiedy kwiaty opadną, zastępują je rozetowe komory nasienne, otoczone nitkowatymi listkami. Czarnuszka damasceńska pochodzi z okolic Morza Śródziemnego.

Jest rośliną łatwą w uprawie i odporną, wymagającą niewiele uwagi, gdy już wysiejemy nasiona. Gdy już raz zadomowi się w naszym ogrodzie, doskonale wysiewa się sama. Czarnuszkę można uprawiać jako roślinę rabatową, na formowanych grządkach o geometrycznych kształtach - lub jeszcze lepiej - wśród innych roślin na starannie zaplanowanej rabacie. Ta drobna roślina doskonale nadaje się do suszenia. Pasiaste torebki nasienne są piękną ozdobą suchych bukietów.

Nasiona wysiewamy cienką warstwą na rabacie. Robimy to jesienią, jeśli chcemy, by zakwitły wiosną, lub wiosną, by zakwitły w lecie.

Ta delikatna roślina powinna rosnąć w pełnym słońcu. Co prawda, czasem siewki samoistnie wyrastają w cieniu, lecz wówczas szybko marnieją.

Czrnuszka toleruje suchą glebę, ale wówczas należy ją często podlewać.

Czarnuszka rośnie w umiarkowanie żyznej glebie, lecz preferuje ziemię o pH od 6,5 do 7. Do podłoża dodajemy obornik.

Roślina nie znosi silnych wiatrów, więc zapewniamy jej osłonę. Zimujące siewki tolerują lekkie mrozy, ale dojrzałe rośliny w takich warunkach obumierają.

Roślina nie wymaga podpierania, ale jeśli siewki rosną gęsto, przerywamy je na odległość 20 cm.

Rozmnaża się przez nasiona, które są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Można je także zebrać z już uprawianych roślin. Jeśli jej pozwolimy, wysieją się same.

Oprócz błękitnych kwiatów czarnuszka wytwarza kwiaty białe, różowe, a nawet bladoczerwone. Odmiana N.damascena 'Miss Jekyll' ma ładne półpełne kwiaty. Inna odmiana to N.hispanica, o czerwonych słupkach i niebieskich płatkach.

Czarnuszka rzadko pada ofiarą szkodników i chorób.

Rośliny uprawiane na ubogiej, suchej ziemi szybko marnieją.

Roślinie nie służy przesadzanie, wysiewamy ją tam, gdzie ma kwitnąć.

Podobne prace

Do góry