Ocena brak

Cytrynowe drzewko

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Środowiskiem naturalnym roślin cytrusowych jest Azja Wschodnia. Stąd rozprzestrzeniły się po krajach Starego Świata. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Europie Zachodniej w domach arystokracji na początku Odrodzenia. Latem pielęgnowano je w pięknie zaprojektowanych ogrodach, na zimę przenoszono je razem z pojemnikami do oranżerii. Najczęściej uprawiano Citrus sinensis - pomarańczę i C.limon - cytrynę.

Ten wiecznie zielony krzew jest krzyżówką mandarynki (Citrus reticulata) i kumkwatu (Fortunella). Odmiana 'Tiger' ma owalne, kremowo nakrapiane, lśniące liście. Hodowany w doniczce nie rozrośnie się więcej niż do 45 cm, chyba że rośnie w dużym pojemniku. Wtedy może osiągnąć nawet 2 m wysokości.Białe, pachnące kwiaty kwitną sporadycznie przez cały rok, razem z pomarańczowymi, pozbawionymi skórki owocami (które dojrzewają przy końcu lata). Owoce mają wielkość około 4 cm i chociaż są gorzkie w smaku, nadają się do przyrządzania marmolady. Nie zerwane, długo będą ozdabiały drzewko.

Doskonale nadaje się do hodowll na zewnątrz domu, jeśli nie ma już niebezpieczeństwa mrozów. Drzewko można wynosić z domu latem, by moglo korzystać z dobrodziejstw wysokich temperatur. Minimalna temperatura zimą to 5-l0°C i 20°C w ciągu dnia. Drzewko hodowane w domu nie toleruje skrajnych temperatur lata oraz zimy i potrzebuje dobrej wentylacji.

Aby ładnie zakwitło, ustawmy je latem na zewnątrz lub w otwartym oknie. Chrońmy je przed słońcem w nabardziej upalne dni.

W okresie aktywnego wzrostu podlewajmy obficie, by owoce przedwcześnie nie opadły. Wierzchnia warstwa ziemi musi przeschnąć przed kolejnym gruntownym podlaniem. Nigdy nie pozwólmy, by korzenie były zupełnie suche. Zimą podlewanie powinno być ograniczone odpowiednio do spadku temperatury.

Ten krzew potrzebuje dużo wilgoci. Owoce wyrosną obficie, jeśli kwiaty będą zraszane regularnie wodą podczas okresu wzrostu. Nie wolno jednak tego robić, gdy roślina stoi w pełnym słońcu, gdyż jej liście mogą się przypalić. Zraszanie zapobiegnie także zrzuceniu liści. Aby zwiększyć wilgotność, ustawmy donicę na kulkach absorbujących wodę.

Nawozić należy trzy razy podczas okresu wzrostu, wczesną wiosną oraz wczesnym i późnym latem, stosując standardowy nawóz.

Przesadzać corocznie na wiosnę, używając kompostu na bazie gliny.

Przerośnięte okazy można przycinać wczesną wiosną. Aby zapewnić krzaczasty pokrój, zrywajmy pędy wzrostu w dowolnym czasie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście opadają.Za such ziemia i za niska wilgotność powietrza lub zbyt mokro, ziemia źle zdrenowana i korzenie "zalane". Sprawdź ziemię, czy należy ją przesuszyć, czy też natychmiast podlać i spryskać roślinę.

2) Roślina wycińczona, wyciągnięta..Zbyt gorąco i za słabe wietrzenie. Przenieś roślinę w miejsce chłodniejsze, bardziej przewiewne. Jeśli nie pojawią się kwiaty, może być zbyt ciemno. Przenieś w lepiej oświetlone miejsce.

3) Zahamowanie wzrostu, liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

4) Liście zwijają się, brązowieją na końcach.Zimne przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

5) Liście bladozielone.Wymaga nawożenia.

6) Białe wełniaste plamki na liściach.Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym lub malationem.

7) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygacg.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

8) Żółte plamki na liściach.Skoczki. Opryskaj insektycydem systemicznym.

9) Liście żółkną, przy dotykaniu liści unoszą się małe białe owady.Mączlik szklarniowy. Zastosuj derris lub insektycyd zawierający resmetrin.

10) Liście pokryte czarnym nalotem.Grzyby sadzaki. Opryskaj roślinę fungicydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brak owoców na młodych roślinach, przy wyłącznym pojawieniu się kwiatów, świadczy o problemach z zapylaniem. Spróbuj użyć pędzelka do przeniesienia pyłków z kwiatka na kwiatek. 

Szkodniki Ten krzew mogą zaatakować całe szwadrony szkodników. Miseczniki i wełnowce zwalczysz wacikiem zwilżonym w alkoholu metylowym. Mączliki i przędziorki spróbuj usunąć insektycydem. Odradzamy jednak próby zlikwidowania ich przez regularne spryskiwanie, gdy choroba rośliny jest już zaawansowana.

Podobne prace

Do góry