Ocena brak

Cytryniec chiński

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Rośnie dziko w Chinach, Korei i na Sachalinie. Ciemnobrunatne, giętkie pędy owijają się lewoskrętnie wokół podpór, bądź też ścielą się swobodnie po podłożu. Osiągają wysokość około 10 m. Wraz z nadejściem jesieni liście cytryńca przebarwiają się na cytrynowożółty lub żółtobrunatny kolor i powoli zaczynają opadać.

Na przełomie maja i czerwca ukazują się na roślinach niepozorne, kremoworóżowe, przyjemnie pachnące kwiaty. Zebrane w grona zwisają na różowoczerwonych szypułkach. Jest to roślina dwupienna (osobno osobniki żeńskie i męskie) lub jednopienna rozdzielnopłciowa (kwiaty męskie i żeńskie osobno na tym samym egzemplarzu). Pogoda, warunki uprawy oraz dojrzałość roślin decydują o tym, który rodzaj kwiatów dominuje na roślinie. Starsze egzemplarze wytwarzają więcej kwiatów żeńskich. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się na roślinie błyszczące, szkarłatne lub pomarańczowo-czerwone jagody o średnicy 1 cm.

Efektownie wyglądają na tle żółknących liści. Specyficznym, cytrynowym zapachem charakteryzują się nie tylko owoce cytryńca. Mają go także liście, pędy i korzenie. Aromatyczne, soczyste owoce spożywane są w stanie surowym lub też używane są do wyrobu soków, dżemów oraz napoi chłodzących. Właściwości lecznicze mają zarówno owoce, jak i nasiona. Sok owoców zawiera cukry, kwasy organiczne oraz witaminę C.

W nasionach wykryto witaminę E, tłuszcz oraz substancję tonizującą - schizandrynę. Substancja ta działa pobudzająco na system nerwowy i oddechowy. A także pobudza pracę serca. Proszek lub napar z suszonych owoców i nasion stosuje się w przypadku zmęczenia fizycznego i umysłowego, w stanach wyczerpania, zwiększonej senności, niedokrwistości, chorobach płuc oraz przewodu pokarmowego.  Cytryniec najlepiej rośnie w miejscach zacisznych, słonecznych lub lekko ocienionych, o dużej wilgotności powietrza. W miejscach silnie zacienionych nie wytwarza kwiatów i owoców. Lubi gleby wilgotne, przepuszczalne i żyzne, o dużej zawartości próchnicy. Nie znosi gleb ciężkich i zlewnych.

Bardzo dobrze znosi mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Najłatwiej rozmnaża się przez odkłady powtarzane oraz sadzonki, które robimy w czerwcu i lipcu.

Podobne prace

Do góry